Šindelová střecha po 14 letech

21. 8. 2014 Střechy štítky: , ,

Jak vypadá šindelová střecha po 14 letech? Jakých chyb je dobré se při realizaci vyvarovat? Dá se šindel nějak přírodně ošetřit? Další rozhovor s odborníkem na šindelové střechy Stanislavem Urubou.

Jak se vyvarovat chyb u dřevěné střechy. Budeme si opět povídat se Stanislavem Urubou, kterému prošli rukama tisíce metrů čtverečních šindelů. Nacházíme se na konkrétní stavbě, na chalupě ve Štramberku a tento šindel je tady 13-14 let. Můžeme si ukázat některé chyby, které se zde objevily a můžeme se podívat, v jakém stavu je šindel po takové době.

Takže Stando, vidíme tady jedno takové špatné místo, celkově ta plocha působí zatím v pohodě, ale už tu najdeme pár šindelů, které jsou částečně vyhnilé. Mohl bys nám to nějak okomentovat?

Na tomto případě vidíme, že se tady projevilo kritické místo a to je tento hřebík, kolem kterého začal šindel odehnívat. Tomu se dá bránit jedině tím, že namísto této dvojité pokládky použijeme tzv. chráněnou pokládku. Jde o styl, kdy na celé střeše nejsou vidět žádné hřebíky. Je to speciální styl pokládání střechy.

Je možné, aby to byl třeba nějaký vadný šindel? Vidíme totiž, že většina šindelů je zatím dobrých a těch špatných je opravdu jen několik. Nebo dochází někdy k tomu, že šindelů vyhnije více najednou? Co ještě to může ovlivnit?

Těch faktorů je hodně, ale ten nejdůležitější je výběr materiálu, ze kterého se šindel vyrábí. Pro zadavatele střechy existuje jediná rada – vybrat si firmu, která dokáže výrobu šindele ovlivnit, ví odkud šindel je a může zaručit, že tam nebude příměs nezdravého dřeva.

Jinými slovy je dobré se vyvarovat skupování šindele po troškách od různých výrobců, ale mít firmu, která vyrobí celý objem šindele.

Buď vyrábí, nebo má jednoho či dva prověřené dodavatele. Je to nejčastější varianta. Je to o tom si s tou firmou popovídat, zeptat se, co všechno dělají a jak to dělají. Jestli dokážou jít za dřevem až do lesa. To je důležité. Potom se to na těch střechách pozná. Vidíme, jak šindeláři pokládají šindel v rovině, tak hnije jenom jedna řada. To pak byl přesně ten způsob, kdy se skupoval šindel a použil se balík, kde bylo špatné dřevo.

Takže výrobce měl deset špalků a ne všechny byly výběrové dřevo. Z toho jednoho špalku naštípal, stočil a dal na střechu, můžeme vidět, že se šetřilo někde při výběru materiálu.

Přesně tak. U šindelové střechy je materiál nejdůležitější.

To je stejné u srubů a dalších věcí. Když je člověk přímo v lese nebo si to sám kontroluje, tak je to něco úplně jiného než když nakupuje co nejlevněji.

Poté je samozřejmě důležitá ta následná údržba střechy. Pokud vím, tak majitel zvolil nějaký přírodní olej, což je jako přírodní řešení výborné, nicméně je strašně drahé a pokud by mělo fungovat, je potřeba to natírat jednou za dva roky, spíše ale každý rok.

Tu zkušenost určitě máme i na této chalupě. Bylo to natřeno dvakrát přírodním olejem, ale když si vezmu poměr té ceny, pracnosti a prodloužení životností, tak určitě dává větší smysl nechat tu střechu být, nedávat na ní vůbec nic. Jak to teda dělali ti naši předkové?

Já vždycky říkám, že v každé chalupě byl koník a staříček celou zimu strouhal šindel. Na jaře vyběhl a všechny šindele, které byly v takovém stavu, vyměnil. Takto fungovala údržba střechy. Šindelová střecha jako celek vydrží a vymění se jenom ta kritická místa. Pro tu přírodní střechu je to řešení. Pokud chce člověk užívat střechu jiným způsobem a nemá tolik času, aby se tím zabýval, nezbývá než použít nějakou chemii.

A v jakých intervalech? Jaké jsou tam vlastně náklady? Samozřejmě se bavíme stále o smrku. O tom jsme se už zmínili, že modřínový materiál je bezúdržbový. Jak je to tedy s těmi chemickými nátěry?

Chemický nátěr se dělá individuálně podle střechy. Pokud je šindelová střecha v lese, musí se to dělat častěji.  Pokud je na nějaké větrné hůrce, nemusí se natírat tak často, protože šindel vysychá. Doporučujeme interval alespoň 1x za 5 let. Buďto nastříkat sám nebo si objednat firmu, která udělá i revizi v rámci nastříkávání. Majitel šindelové střechy pak bude opravdu v klidu, že střecha je v pořádku a vydrží to hodně dlouho.

Toto je určitě dobré slyšet, že zastánci přírodního bydlení, kteří prostě ty peníze nemají, ale jsou ochotni se tomu trochu věnovat, mohou to přírodní pojetí zvolit. Stačí si koupit nějaké náhradní šindele a každý rok sem tam nějaký vyměnit. Taková střecha pak může mít skoro neomezenou životnost a časem se takhle celá vlastně obmění. To je určitě důležitá informace a za to děkujeme.