Je lepší sibiřský, nebo moravský modřín?

4. 9. 2015 Materiály štítky: , ,

Jeden ze základních principů přírodního stavitelství je využívat lokální zdroje. Z tohoto pohledu kupovat modřín ze Sibiře nedává žádný smysl. Sibiřský modřín by měl být obecně hustší a odolnější, protože roste v drsnějších klimatických podmínkách. Na druhou stranu je problematické vypátrat jeho původ a často je pochybné, zda pochází vůbec ze Sibiře.

Sibiřský nebo moravský modřín? Kdo z koho? Je to častá otázka kterou dostávám – který modřín je vlastně lepší? Není na to jednoduchá odpověď. Jednak jde o původ dřeva – jakou máme garanci, že to dřevo pochází ze Sibiře? A odkud ze Sibiře? Jaké je místo původu dřeva? Mohu to porovnat s tím, jak sháníme dřevo u nás a jak je vůbec těžké být v kontaktu se samotnou těžbou a získávání dřeva z konkrétních lokalit.

Ze širšího pohledu by sibiřský modřín měl být lepší už jenom proto, že roste v nějakém drsnějším klimatu. Dřevo pak bývá většinou hustší. My ale opravdu nevíme nebo těžko budeme zjišťovat, odkud ta konkrétní várka dřeva přišla.

To samé platí i pro moravský modřín, ale tady máme přece jen větší šanci se u místního dodavatele dopátrat odkud dřevo je. A vidíme to i na moravském modřínu, že to dřevo z různých poloh a různých míst je v úplně jiné kvalitě – ať už jde o hustotu dřeva a podobné parametry.

Na tuto otázku se tedy nedá odpovědět a už vůbec ne v nějakých přesných číslech o kolik let a jak dlouho to dřevo vydrží. Tradice modřínových fasád v České republice není až tak dlouhá abychom mohli z něčeho vycházet. Navíc se klima hodně rychle mění a na různých místech je vzduch více a jinde zase méně znečištěný, což má také vliv na trvanlivost.

Není tedy možné na to obecně odpovědět. Lze ale říci, že modřín je celkově odolnější dřevo. U moravského modřínu můžeme jednodušeji dopátrat zdroj, u sibiřského je to složitější – často je zde také pochybnost, zda dřevo pochází vůbec někde ze Sibiře.

Jeden ze základních principů přírodního stavitelství je využívat lokální zdroje. Z tohoto pohledu kupovat modřín ze Sibiře nedává vůbec žádný smysl.