Shnilá stěna roubenky po 15 letech
Nevhodný návrh a provedení roubenky vedl ke shnití celé jedné obvodové stěny.
Tento typ stavby by měl běžně vydržet stovky let a vidíme to i všude kolem v lokalitách, kde se roubenky běžně stavěly, ale jsou i případy, kdy kvůli nevhodnému návrhu a provedení a dalším okolnostem tento typ stavby může degradovat hodně rychle. Sdílíme to i se souhlasem majitele proto, aby to pomohlo i dalším majitelům podobných domů.
Dům stojí výše v horách a celá tato stěna je klimaticky hodně namáhaná. V této oblasti nebyly tradiční nějaké sukýnky nebo oháňky, takže je tu jen krátký přesah střechy a když fouká při dešti, voda se dostává přímo na stěnu. Kdyby to bylo provedeno správně, tak by ten problém nevznikl, a vidíme, že je hodně velký – tyto trámy jsou celé shnilé i jen za 15 let. Je to kombinací několika faktorů, ta stěna je hodně namáhaná a je tu i několik konstrukčních chyb.
Jedna z nich je ta, že je tu systém venkovního perka. Na to už upozorňujeme i v jiných videích, že to není úplně optimální, to perko je do vrchu nějak zapuštěno, ale dole to perko jen sedí na trámu, což v praxi úplně nedoléhá a není to ani jak přikotvit. Takže když tady po větru prší, voda se dostane za perko. Další věc je použití nevhodné izolace, tady je to PUR pěna. Ta je nepružná a celkově nevhodná pro toto použití. Jeden z problémů je, že při vysychání trámů se nepřizpůsobuje změnám a vznikají tam mezírky. Pak tu vzniká kombinace mezírka pod perkem a nevhodná izolace, voda se pak dostává hlouběji do trámu. Kdyby bylo lépe udělané to perko, jak jsme sdíleli na jiném videu, tedy že přesahuje nebo lépe uzavírá ten spoj, nebo kdyby tady byla jiná izolace, která umí lépe vsakovat vodu a nepustí ji dál a nevznikaly tady vyloženě mezery, taky by to fungovalo trochu jinak.
Další věc je, že i když byla v návrhu použita difuzně otevřená fólie, tak v místě, kde to není úplně vhodné. Voda natékala na trám a dostávala se za fólii, která je sice otevřená směrem ven, ale dovnitř zabraňuje pronikání vlhkosti. To byl asi záměr, aby se do téhle izolace, která dodatečně zatepluje tuhle roubenku, nedostávala voda, ale spíš to bylo kontraproduktivní a spíš to tomu ublížilo.
Nejde o masivní trámy, které by byly pohledové zevnitř i zvenku, ale často se to takto realizuje, že je tu ještě nějaké doteplení a z interiéru je falešné roubení nebo omítka. Tak se to dělalo i v minulosti, že roubenky se zevnitř omítaly. Je tu tedy vidět celá ta skladba, je tu i parozábrana, která tu musí být kvůli izolaci.
Je to tedy souhra více faktorů. Na druhé straně domu tento problém není, tam je to lépe chráněno. Toto je severní stěna, hůře to tu prosychá, více tady dopadá déšť, sníh, a k tomu všechny ty další konstrukční věci, a takto se to projeví. Naštěstí jsme to zachytili za 5 minut 12, v interiéru se neprojevila ta degradace, což už by v dalších letec asi nastalo. I když nebyl nejprve patrný celý ten rozsah a s majitelem jsme se domluvili, že se předělají ty spáry a obnoví se nátěr, udělá se vymazávka, tak při odstraňování vrchních částí jsme přišli na to, že je to poškození vážnější, někde méně, někde jsou vyhnilé ty trámy úplně. Teď odstraňujeme ty poškozené trámy a zároveň stěnu zabezpečujeme staticky. Rovnou vytváříme i konstrukční řešení i s izolací, aby stěna mohla být zase plně funkční. Nebude už pohledově roubená – majitel si zde postaví dřevník, takže bude i lépe chráněná. Podařilo se to nějak skloubit a vyřešit bez větších škod.
Sdílíme to i proto, abychom pomohli i dalším lidem, kteří mají podobný dům, tak bych apeloval na to, ať si zkontrolují, jak to mají vyřešeno, zda tam nevzniká podobný problém. Pak je taky vidět, jak je důležitý samotný návrh, mluvíme o tom i v jiných videích. Důležitá je konstrukční ochrana dřeva, zda má střecha dostatečný přesah. Jde o to, aby konstrukce byla funkční jako celek, aby nikde nevznikaly kondenzace, aby nedošlo k situaci jako tady. Taky je důležitá kombinace materiálů, problémům lze předejít už tím, že kombinujeme co nejméně různorodých materiálů. V přírodním stavitelství se snažíme kombinovat co nejpodobnější materiály, s co nejpodobnějšími vlastnostmi, nedáme tam najednou nějakou fólii nebo se snažíme vyhýbat PUR pěnám. Ten systém tvoříme s inspirací, jak to bylo kdysi dávno, ale s ohledem na moderní nároky, kdy se stavba využívá jinak a žijeme i v jiném komfortu.
Tady je tedy méně příjemná situace, ale snad v konečném důsledku přinese mnoho dobrého.
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.