Roubené schodiště

26. 3. 2013 Interiéry, Sruby štítky: , , , ,

Podívejte se na roubené smrkové schodiště, kterému dominuje nádherný habr.

Nacházíme se v masivní roubené stavbě, kde jsme realizovali roubené schodiště ze smrkového dřeva – z kuláčů a půlkuláčů. Nenajdeme zde ani kousek hranatého dřeva. Pracovali jsme hodně se speciálním srubařským kružítkem, abychom docílili maximální přesnosti při napasování spojů. Dřevo jsme také dosušovali v sušárně – dřevo by mělo minimálně pracovat a měla by tak být dosažená dlouhodobá přesnost napasovaných spojů.

Schodiště je právě dokončené a celá stavba se ještě dodělává a chystá se pomalu k nastěhování. Můžeme se sem přijít podívat za několik let, zda se nám to někde nerozvrzalo nebo se nerozevřely spoje. Pro přesnost práce se ale udělalo maximum. Podkladní stolice je ze začepované a napasované kulatiny, na tom jsou usazeny schodnice z kmene rozřezaného napůl (horní plocha je rovná a funguje jako schod).

Za zmínku stojí také tento nádherný strom – habr, který má nádhernou kresbu. Podařilo se strom čistě oloupat a zachovat tak jeho nádhernou kresbu a vlnky. Dohromady se schodištěm jde jistě o velmi zajímavý prvek.

Schodiště je maximálně uzpůsobené prostoru a požadavkům zákazníků. Nejde o standardní provedení, protože zde bylo potřeba řešit i různé atypické věci. Obecně každé schodiště, které vyrábíme je trochu jiné a snažíme se přitom maximálně odrážet představu klienta.

Samozřejmě bude spoustu lidí zajímat cena a pracnost – pracnost je velká a tomu je úměrná i cena. Cena se ale nijak významně neliší např. od klasického dubového schodiště z masivu. Záleží pak hodně na konkrétním případě, zda je schodiště točité, zda má podestu atp. Samotná montáž zde trvala 2 týdny. Není to určitě nejlevnější schodiště, ale to odpovídá velkému podílu ruční práce a tím i originalitě díla. Kalkulaci pak vytváříme na základě konkrétních požadavků zákazníka.