Schodiště z růžového dubu

4. 7. 2013 Doplňky štítky: , , , ,

Podívejte se na schodiště z tvrdého růžového dubu, který ani po 12 letech nejeví známky opotřebení.

Máme tady ukázku masivního dřevěného schodiště z růžového dubu. Růžový dub je hodně tvrdý a na schodiště je tedy obzvlášť vhodný. Problematická je však jeho horší dostupnost a cena. Schodiště bylo náročné, protože je točivé a všechno bylo vyráběno na zakázku.

Zajímavé je zde i spojení schodiště se vstupem do sklepa — vše je opět masivní borovice a vedle vidíme smrkový sloup. K tomu všemu smrkový předkládaný strop z masivních trámů a fošen.

Zajímavé jsou zde i kontrastní plochy bílé omítky a dřeva. Dřevo tak krásně vyniká. Za zmínku stojí i dlažba, která se líbila dokonce i památkářů (nacházíme se totiž v objektu památkové chráněné valašské dřevěnice a toto je pouze část objektu — vstup do podkroví). Před 12 lety to byla jedna z mála dlažeb, které se sem hodily. Schodiště vede do podkroví, které je ze smrkových palubek a tam si ukážeme, jak to vypadá, když tam ty bílé plochy nejsou. Dřevo je nevýrazné a zaniká a je to takový dřevěný monolit.

Nevím, zda je to zřejmé, ale růžový dub použitý na výrobu schodiště je opravdu zbarvený do růžova. Na borovicových dveřích napravo vidíme krásnou malbu dřeva, kde se střídá světlá bělejší část s červenou tmavší.

Díky tvrdosti růžového klubu nedošlo ani po 12 letech k poškození schodů. U schodů z měkkého dřeva to je naopak po několika letech opravdu vidět. Samozřejmě to někdo může vnímat jako pozitivum, že tam jde vidět stárnutí materiálu.