Jak navrhnout schodiště v sesedající dřevostavbě

12. 4. 2015 Dřevostavby, Sruby štítky: , , ,

Jak navrhnout schodiště v sesedající dřevostavbě jako je srub nebo roubenka? V praxi to je hodně těžké a výšku posledního schodu se asi nikdy nepovede trefit úplně přesně.

Možná největší výzvou v dřevostavbách, které sesedají, je navrhnutí schodiště. A to z toho důvodu, že míra sesednutí se dá přesně těžko odhadnout, lépe řečeno je to úplně nemožné. Aby nám schodiště vydrželo, musí být nějak dilatováno anebo musíme použít dilatované kotvící systémy. Ideální je postavit schodiště samonosné tak, že nikde nepřichází do kontaktu se stavbou.

Pořád nám tu ale vzniká jedna malá výzva a to je výška posledního schodu. Pokud máme samonosné schodiště, tak nám tady vzniká poslední schod. Na počátku je úroveň podlahy výše, a jak nám to postupně sesedá, tak se nám ten rozdíl zmenšuje. Jde právě o to odhadnout, co nejpřesněji, o kolik to asi bude, aby nám konečná výška schodu seděla co nejvíce k ostatním schodům.

To je v praxi hodně těžké a je potřeba počítat s tím, že to nebude úplně dokonalé a nějaký rozdíl tam vznikne. Nějaké nuance jdou řešit olištováním nebo prahem, qle určitě to není nějaká úplně přesná práce. A proto čím později schodiště namontujeme, tím lépe.

Další varianta je, že mechanizmus je někde jinde ve schodišti a je to zase na nějakém kování, které jde dilatovat. Ten problém tam ale bude pořád stejný – s tím rozdílem, že rozdílný schod nám vzniká někde jinde. Toto jsou taková úskalí schodiště v sesedající dřevostavbě a je určitě dobré o tom vědět a počítat s tím.