Samorosty

29. 8. 2019 Dřevostavby, Materiály štítky:

Různě zakřivené kusy dřeva s boulemi – to jsou samorosty. Na pile je najdeme jen těžko a je potřeba je hledat přímo v lese. Mohou se pak stát úžasnými prvky domů s vysokou estetickou hodnotou.

Lidové označení pro atypické kusy dřeva – samorosty. Mohou to být různě zakřivené kusy dřeva s boulemi, různě rozvětvené kusy stromů, které rostou na kraji lesa nebo naopak samostatně na louce a mají hodně větví. Většinou se jedná o nádherné kousky dřeva a jsou velmi vzácné. To zejména z toho důvodu, jak se dnes těží dřevo. Tzn. holosečí nebo nějakou probírkou. Takové kusy dřeva se nám do klasických dřevařských tabulek nehodí. Samorosty by spíše spadaly do kategorie palivo.

Po pokácení je problém takový kus dřeva najít, protože dřevorubec rovnou ořeže všechny větve a snaží se z toho logicky udělat co nejjednodušší kus na manipulaci. Na pile takový kus většinou nenajdeme. Pokud takový kus najdete někde v lese, může to být nádherná část zakomponovaná v domu. Podobně jako zde, kde jsme samorost zakomponovali do zábradlí.