Rozvody vody, topení a elektriky u sesedajících dřevostaveb

20. 3. 2015 Dřevostavby, Sruby štítky: , , , ,

Jak vést rozvody vody, topení, elektriky a odpadů v sesedající dřevostavbě tak, aby nedošlo k jejich poškození?

Instalace elektriky, vody a topení probíhají u staveb, jako jsou sruby a roubenky úplně jinak, než u zděných staveb. Je to dáno hlavně tím, že nám stavba sesedá a tím, že konečný povrch může vypadat nějak takto. Pozdější zásahy či výřezy do toho dřeva by narušily celkovou estetiku a charakter stavby.

Začíná to už plánováním, kde povedou zásuvky, instalace a další rozvody. Vidíme, že řešení je hodně specifické. Máme tady už nachystané nějaké prostupy. Hlavní rozvod je v podlaze nebo v interiérových příčkách, které nejsou roubené. Samotné prostupy jsou pro roubené stěny dělány kolmo zespodu nahoru. Rozvod neprobíhá v drážce nebo někde jinde, protože by tam bylo větší riziko poškození vlivem sesedání stavby.

Výhodnější je vést všechno v podlaze, ve stropech a všude jinde mimo stěnu. Tam kde musíme do stěny jít, tak jak to můžeme vidět na tomto záběru, rozvod probíhá od podlahy kolmo nahoru. Jak stavba sedá, je tam dostatečně velký otvor pro husí krk a kabel. Tím je zaručeno, že nedojde k porušení elektroinstalace.

Vidíme tady přípravu v podlaze a jde to k jednotlivým zásuvkám. Při výrobě to sebou nese nějaká specifika, protože to musíme plánovat úplně na začátku stavby. Je tedy jasné, že v této fázi nemůžeme přijít a říci, že tady dáme zásuvku. Bylo by to totiž hodně neestetické řešení.

Další věc, kterou si ukážeme, je voda a topení. Tady vidíme konkrétní řešení u vody, kde mezi pevnými částmi je možnost pohybu, takže když strop sesedá, je tady spousta místa na to, aby ten systém zůstal funkční a nedošlo někde k prasknutí trubek.

U odpadů se to dá řešit jednoduše tak, že tam dáme další nebo více hrdel, které nejsou úplně dosunuté. Jak stavba sesedá, tak se to do sebe hrdla zasouvají. Takto je potřeba přemýšlet nad každým prvkem a týká se to i topení a dalších rozvodů. Topenáři a elektrikáři, kteří v takové stavbě pracují, by měli být seznámeni se všemi specifikami těchto staveb, aby nedošlo k nějaké větší škodě.