Roubený obklad

7. 2. 2016 Materiály štítky: , , 14 komentářů

Zvenku vypadá jako tradiční stará roubenka a ve skutečnosti to může být třeba pasivní dům. Je to vůbec možné? Narazili jsme na velmi vydařený roubený obklad a naše kamera u toho nesměla chybět.

Na první pohled klasická roubená chalupa. Může to být ale také pasivní dům, a to díky velice zdařilému roubenému obkladu, kde laik na první pohled nepozná, že se jedná o masivní trámy. Za tímto roubeným obkladem může být v podstatě jakýkoliv konstrukční systém obvodových stěn, různé tloušťky izolací, můžeme tam řešit vzduchotěsnou vrstvu a tím i různé technologie v domě.

Celkový dojem z vnějšího pohledu bude stále takový, že se díváme na tradiční roubenou chalupu. Pokud si pak ještě trochu pohrajeme s tou povrchovou úpravou, narušíme léta drásáním nebo ručně povrch budeme otesávat, tak můžeme po pár letech docílit vzhledu, že chalupa tu stojí desítky let.

Většinou jsou k vidění méně vydařené obklady, kde právě to co nám řekne pravdu, je rohový spoj. Uvidíme to často na dřevěnících nebo i zděných domech, které se právě snaží docílit vzhledu roubené chalupy. Vidíme tam fošny, které imitují trámy a potom je přes roh nějaká lišta nebo nějaké řešení. Většinou je ale už zdálky zřejmé i laikovi, že se nejedná o roubenou chalupu. A celkový dojem to potom trochu kazí.

Takže tento vydařený roubený obklad je dobrá zpráva pro ty, kteří by rádi docílili tradičního vzhledu chalupy a využili přitom moderní systémy a technologie.