Z jakého materiálu vyrábíme roubený nábytek
Snažíme se vycházet z principů přírodního stavitelství a materiál získáváme z lokálních zdrojů. Venkovní nábytek obvykle děláme z odolného modřínu a dubu, na interiéry používáme nejčastěji smrk.
U kulatiny menšího průměru se snažíme vycházet z principu přírodního stavitelství – tento materiál sháníme výlučně lokálně. Což v praxi znamená maximálně v okruhu 50 kilometrů, ale většinou je to blíže. Pokud jde o nějaké malé modřínové kulatiny, tak tento zdroj není v Beskydech příliš bohatý a může to být tedy dál, až k těm hranicím 50 kilometrů.
Pro exteriér používáme většinou modřín nebo dub. V interiéru pak hodně smrkovou kulatinu. Většinou je to průměr od 3 do 25 cm. Nejnáročnější je připravit právě ten tenký materiál od 3 do 8 cm. Jsou to totiž většinou jen větve stromů a takováto kulatina se většinou nedá ani koupit. Musíme si to tady řešit sami nějakým sběrem větví. I odkorňování je daleko náročnější než u těch velkých průměrů. Odkorňujeme ručně a nenarušuje tím vnější vrstvu. Necháváme tam i malou stopu lýka a to nám do budoucna dává větší výběr pro konečnou povrchovou úpravu.
Konečná povrchová úprava může být, že dřevo vybrousíme, opálíme, drásáme nebo natřeme. Pro přírodní a divočejší vzhled se nám může hodit i takováto opracovaná kulatina. To neznamená, že ten povrch nemusí být praktický – dá se to odkornit opravdu pěkně dohladka a zbytek lýka tomu dává přírodní vzhled.
Takový roubený nábytek si možná představíme spíše někde na zahradě nebo jako venkovní posezení, ale i v interiéru díky tomu obrovskému potenciálu, který tento systém má, můžeme vytvářet nádherné, originální a někdy i nečekané kusy.
* Označené položky jsou povinné.