Roubenka z půlkuláčů
Nestandardní roubenku v Beskydech postavili místní tesaři před více než 100 lety. Hlavní obvodové stěny si zvenku zachovávají půlkulatý tvar a z interiéru je stěna rovná.
Hranol, prisma nebo kulatina – to jsou nejčastější profily, ze kterých se stavěly a staví masivní dřevostavby. Na tomto záběru vidíme méně standardní řešení. Je to půlkuláč nebo správněji řečeno prisma – půlka klády, kde na jedné straně zůstává přírodní linie stromu. A na druhé straně máme v podstatě rovnou stěnu.
U nás v Beskydech jsem mnoho podobných staveb neviděl. Více by k tomu asi mohli říci historici nebo památkáři, ale určitě se jedná o méně časté řešení. Proč tomu tak bylo v tomto případě, je asi těžké říci. Nicméně to určitě stojí za zdokumentování.
V interiéru nám vznikl hodně zajímavý pohled, kdy díky přírodnímu oleji vystoupily některé věci ve dřevě na povrch. Vidíme tady různé nedokonalosti, sem tam nějakou chodbičku a velkou masivnost stěn.
Vidíme, že je to ve stádiu před dokončením, kdy nám ještě chybí vycpat mezery mezi trámy. Na tomto záběru vidíme také velkou nevýhodu pro dnešní dobu. Kvůli tepelně izolačním vlastnostem je toto velmi slabé místo. A vzniká tady velké dilema – kterou stranu doizolovat. Na obou stranách máme nádherný povrch. V tomto případě to zůstane tak, jak to je, i za cenu toho, že ty tepelné ztráty budou větší.
U štítových stěn, díky tomu jak to vypadalo venku, došlo k zateplení, a tam takový problém nebude. Zvenku nebudou vidět masivní trámy, které stejně nevypadaly moc pěkně. Zvenku byla difúzně otevřeným systémem vyřešena izolace a zvenku bude nějaká imitace staré omítky.
Tato roubenka je stará 100 let, pochází z počátku minulého století a pěkně tady vidíme, že různorodost profilů a řešení je obrovská. Ani v té době nebyl jeden ucelený systém na relativně malé ploše Beskyd a je to další pěkný příklad toho, že všechno možné.
Dobrý den zdravím z Plzeňska předem bych chtěl vyjádřit obdiv k tomu co děláte a to celkově. Nejen stavby jako takové ale i k videím které tak lidově hezky popisujete což se nám obyčejným lidem samozřejmě líbí. Zatím vás nechci kontaktovat jelikož pracuji také ve stavebnictví (sádrokartony,suché podlahy) tak vím že času moc není . Tento článek mě zaujal protože rád bych tyto půlkuláče použil jako obklad heblové novostavby a zajímal by mě váš názor na to popřípadě kdyby byly i nějaké rady nebo články či opět videa které by mě pomohli budu moc rád . Ale pochopím když na to čas mít nebudete
Každopádně skladám polonu k vaší práci evidentně jste šikovný kluci. Můj sen je mít Srubový dům leč bohužel to nebude zřejmě možné z finančních důvodů a hlavně kvůli sesedání stavby ,kdy v našem případě na sesedání nemůžeme bohužel kvůli hypotece čekat. Možná bude lepší telefonický kontakt protože variantu b že by jste nám postavili hrubou stavbu jsem ještě ůplně nezavrhnul. Moc dekuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Tomáš Vítek od Plzně.
Jednalo by se o hodně nestandartní řešení, ale bylo by to proveditelné. Nicméně by člověk pořád musel řešit tvarové změny půlkuláčů při vysychání. Další věc by byla cena, kde pochybuji, že by to vůbec vyšlo levněji. Videa natáčíme na základě vlastních zkušeností z konkrétních staveb. Něco na tento styl znám z Colorada, takže možná jednou… :-)