Roubené zábradlí v interiéru

7. 8. 2013 Doplňky, Interiéry štítky: , ,

Krásně zbarvené modřínové zábradlí bez jediného hřebíku či vrutu.

Takto by mohlo vypadat přírodní roubené zábradlí z kulatiny, kde jsme při výrobě použili frézu. Zábradlí je z modřínu a bylo uděláno pod úhlem kolem schodiště. Samotná výroba je docela výzva – zejména proto, aby se všechno podařilo do sebe zakomponovat, a aby všechno dohromady sedělo. Vyžaduje to už nějakou dovednost.

Můžeme vidět detail modřínového dřeva v kulatině. Na povrchu bychom si toho na první pohled možná ani nevšimli, mohlo by se nám zdát, že jde o smrk nebo nějaké jiné světlé dřevo. Ale díky sukům, které tady jsou, dřevo napovídá, že jde o modřín. Ten má shora jenom takovou světlou vrstvičku a jádro je potom sytě červené. Na detailu vidíme červené zabarvení a v takovémto provedení je to opravdu hodně pěkné. Například u smrku nebo jiných běžných jednobarevných dřevin se těžko dociluje takového pěkného zabarvení. Třeba na tomto sloupku to jde pěkně vidět.

Toto zábradlí je u schodiště a zabraňuje tím pádu, ale jeho další část navazuje na galerii. Celé je to pojato v jednom stylu. V interiéru se snažíme doladit trošku více některé detaily —tím, že je zde zábradlí více využíváno, je tady vše zabroušeno více dohladka, aby nedošlo k nějakému poranění. Také ukončení v podlaze je pomocí čepu, které nejdou v tomto případě vidět. V případě tohoto zábradlí nebylo použito žádného kovu, šroubů nebo vrutů.

Z pohledu přírodního bydlení je jedinou vadou na kráse lepidlo, které dáváme do čepů. Bez tohoto spojovacího materiálu by bylo provedení velmi náročné. Takže to byl takový kompromis.