Renovace dveří v památkové budově

26. 6. 2013 Interiéry štítky: , , 6 komentářů

Po odstranění bílého nátěru se objevily krásné přírodní linie dřevěných dveří. Podívejte se, jak může taková renovace dveří vypadat.

Máme tady detailnější ukázku z rekonstrukce historického bytu. U těchto vstupních dveří, jejichž součástí je i světlík, došlo podobně jako u ostatních dveří v tomto bytě, k celkové renovaci. Když jsme sem přišli poprvé, byl zde jen starý oprýskaný nátěr. Původní záměr byl nanést zpět původní barvu, ale poté co jsme opálením odstranili a vybrousili starou vrstvu, byl povrch natolik zajímavý, že zaujal i investora, a díky jeho odvaze a pochopení se to dalo dotáhnout do této podoby.

Myslím, že to byla dobrá volba, protože jinak by to zde vypadalo jako v nemocnici. Když si představíme všechny dveře bílé… stačily by nám kovové postele a celkový dojem z prostoru by byl úplně jiný.

Zajímavé je zde toto sklo, které zde bylo původně a má zajímavý vzor. V místech, kde sklo chybělo, se nám podařilo sehnat přesnou imitaci a navrátili jsme sem tedy původní zasklení. Tímto přístupem ke dveřím otevřeně přiznáváme všechny vady, které byly skryty pod nátěrem, ať už jsou to různé prasklinky nebo zbytky tmelů, kterými si to naši předchůdci připravovali pro nátěr.

Po bližším prozkoumání zjistíme, že tato prostřední část je vytvořena nově, protože původní dveře už nebylo možné použít. Okolní rám a další části jsou pak původní. Snažili jsme se staré i nové trochu sladit, nejde to však dokonale udělat kvůli rozdílnosti stáří materiálu.

Kvůli praktičnosti jsme změnili také tuto stěnu s posuvnými dveřmi, které jsou ve stejném stylu. Jde o praktičnost jakéhosi zádveří – původní stěna měla jen jednoduché sklo, přes, které docela táhlo. Je to také dobré k oddělení soukromí. V případě potřeby se nechají dveře otevřené a prostor tak zůstává větší.

Za zmínku také stojí vnitřní původní dveře, které jsou atypické hodně širokými futry s kazetovou výplní. Rekonstrukce byla docela náročná, protože zde bylo hodně zdobení a frézování. Nevím, zda jsou na videu vidět zbytky tmelů — vzhled jsme pak museli ještě hodně upravovat, aby nebyla vidět světlá barva. Vidíme, jak s bílým prostorem a bílými stěnami dřevěné dveře vynikají.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

 1. Lenka napsal:

  prosím, čím jste pak dveře ošetřili? Máme v bytě hodně podobné dveře – zčásti již očištěné (volili jsme louh místo opalování), bojím se ale, že by dřevo mohlo časem prosychat – Zvažujeme, zda budeme natírat olejem, či jinak. Děkuji

 2. Přírodní bydlení napsal:

  Dveře jsme natřeli přírodním olejem. Můžeme vřele doporučit.

 3. Lenka Smoláriková napsal:

  Dobrý den,prosím o radu máme úplně stejné dveře a futra:)) jsou krásné staré a dalo mi fakt práci je opálit a vybrousit,chtěla bych zachovat dřevo tak jak je,čím je ošetřit co na ně mohu použít???Chtěla jsem je namořit světlým dubem ale na kousku vyšla barva do červena:(
  Prosím o radu jak z nich vytvořit krásné dveře které vyniknou?Moc děkuji za vaši odpověd Lenka Smoláriková

 4. Přírodní bydlení napsal:

  Můžeme vřele doporučit přírodní olej nebo přírodní olej s pigmentem. Určitě si ale udělejte dopředu vzorky.

 5. Lenka Grygová napsal:

  Dobrý den, prosím poraďte, kde sehnat stejné sklo? Děkuji.

 6. Přírodní bydlení napsal:

  To bohužel nevíme, zkuste se obrátit spíše na sklenářství ve vašem okolí, třeba Vám pomohou.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.