Renovace roubenky po 15 letech

15. 10. 2021 Dřevostavby štítky: , ,

Komplexní renovace nátěrů a spár 16 let staré roubenky. PUR pěnu ve spárách jsme nahradili přírodní lněnou izolací a dřevěné pérko nahradí hliněná vymazávka s vápenným nátěrem. Původní syntetický nátěr roubenky byl odstraněn pískováním a trámy ošetřeny přírodním dřevním térem.

Nejedná se o nějakou běžnou údržbu, ale v tomto případě je to komplexní renovace venkovních nátěrů a spár. Není běžné po 15 letech provádět takovou renovaci, ale tady, díky nějakým větším problémům, které sdílíme na jiném videu, to bylo nezbytné. Začalo to vyhnilý rohem v jedné části, pak jsme zjistili větší problém díky způsobu provedení a navržené konstrukci roubenky.

Nakonec z toho vznikla větší renovace venkovních povrchů. Nyní bych to chtěl zaměřit na úpravu trámů a spáry mezi trámy. Původně to bylo uděláno PUR pěnou a zvenku bylo dřevěné pérko. Což v kombinaci spolu s dalšími věcmi způsobilo docela velký problém hlavně na severní straně, kde je vlhko. To sdílíme na videu zvlášť. U ostatních stěn roubenky s tím žádný problém nebyl. Řešili jsme to ale komplexně a u všech spár se vyměnila izolace. Tedy PUR pěna za přírodní lněnou izolaci. Namísto dřevěného pérka zde bude hliněná vymazávka.

Na povrchu dřeva byl původně klasický syntetický nátěr, který bude nahrazen dřevným térem. Syntetické nátěrové hmoty jdou ze dřeva často velmi těžko dostat a je to šílená práce, pokud se to snažíme dělat broušením nebo kartáčováním. Už se nám vícekrát osvědčilo, že v tomto případě je vhodná technika pískování. Pískování je nejednoduší, nejrychlejší a v podstatě i nejlevnější. Došlo tady k příjemnému efektu zestaření a zdůraznění let dřeva. Roubenka tak získala vzhled starší stavby.

I způsob údržby bude probíhat jinak a bude to o postupném doplňování nátěru tak, jak se bude vymývat. U syntetických nátěru dochází častěji spíše k loupání a u větších oprav bývá náročnější to připravit pro aplikaci nátěru. Tady se začalo více naředěným dřevním térem a bude záležet na zatížení klimatem, jak se budete nátěr obnovovat. Je tady důležitá i změna izolace, která si určitě bude lépe rozumět se dřevem a bude lépe pracovat s vlhkostí. Spolu s hliněnou vymazávkou bude lépe chránit samotný spoj.

Způsob ochrany spár může být různý, mohlo by to být jiné řešení, ale tady to bude hliněná vymazávka s vápenným nátěrem. Nabízí se zde i silikátový nátěr na tu hlínu. Chalupa po 15 letech bude vypadat dost jinak. Většinou takový zásah do chalupy člověk nedělá úplně dobrovolně.

Tady taky vidíme, že provedení parozábrany nebylo úplně ideální, protože by mělo končit zevnitř na okně. A spára by měla být také ochráněná. Chybí tu také nějaká systémová páska zvenku. Člověk pak při nějaké renovaci/rekonstrukci zjistí, že to nebylo udělané úplně dobře, ale evidentně zrovna tady interiéru a zvenku tady žádný větší problém nenastal.

Jde vidět, že někdy se velká chyba ve stavbě vůbec neprojeví a jindy to může být zase docela velký problém.