Renovace dveří
Příklad recyklace starých dveří ve srovnání s dveřmi ze stolařství.
V tomto videu bych rád poukázal na možnosti recyklace materiálu a výrobku. Jedná se o staré modřínové dveře, u kterých ani nešlo poznat, že jsou ze dřeva, protože byly pokryty vrstvou hnědého nátěru. Po opálení a vybroušení se dostáváme na toto nádherné dřevo, které je ještě zvýrazněno přírodním olejem. Jako výplň je použita modřínová kůra, která byla vyrobena z odkorů vznikajících při pořezu dřeva. Z hrubších odkorů byly nařezány pásky, které jsou k sobě slepeny lepidlem. Poté je kůra ošetřena lakem, aby zde nezůstával prach.
Nedopadlo to úplně ideálně, protože povrch je pořád hodně drsný. Dá se to vyřešit i způsobem, ke kterému se dostaneme u dalších videí: kůra je zabroušena úplně do hladka a po nalakování tak vzniká hladký povrch, snadný na údržbu.
Možností, jak aplikovat kůru ze stromů v interiéru, je opravdu hodně a záleží jenom na tom, jak moc se chceme zabývat precizností nebo detailem.
Tyto dveře jsou dělány hodně nahrubo – byl vybrán materiál, který nebyl dostatečně vysušen, a při jeho smrštění vznikly trhlinky, které bylo třeba opravit tmelem. Ani futra nejsou dodělaná, chybí zde obložky, ale jde už vidět původní záměr, kterým je realizace dveří do dětského pokoje. Ten je realizován v hliněných omítkách v kombinaci se dřevem.
Postup renovace takových dveří je jednoduchý. Nejhorší část je odstranění starého nátěru, které je nutno provádět opálením. Když se dostáváme na samotné dřevo, máme velký prostor k vlastní tvorbě. Můžeme použít kůru, původní sklo nebo jakoukoliv jinou výplň.
Za zmínku stojí ještě tato nízkonákladová futra, kde jsou dveře vsazeny přímo do vyhoblovaného stavebního rámu, přičemž obložky jsou našroubovány z boku. Z hlediska pracnosti je to tedy nesrovnatelné s obložkou vyrobenou ve stolárně, která je precizní a kvalitní, ale také finančně nákladnější.
Tyto dveře jsou kvalitní, jde jen o detail dokončení – jsou vidět spárky a vruty, avšak při pojetí této stavby se to úplně ztratí. Nezanedbatelná je také velká úspora času při tvorbě těchto dveří a futer.
Můžeme poukázat i na nějaký protipól, který je hned tady naproti, jsou to na stolařské dílně precizněji vyrobené dveře za pomoci stolařských obráběcích strojů. Výsledný dojem je dotáhnutější, protože detail je dokončený. Nejsou tu žádné spáry, netrčí nikde šroubky. Dřevěné obložkové futro je dělané úplně jiným způsobem, kdy jednotlivé díly jsou do sebe začepované. V průběhu času tak nedochází k rozjíždění rohových nebo ostatních spojů, na které zde nemůžeme detailněji poukázat.
Nevýhodou je konečná cena – vyšší pracnost a použitý materiál nebude nikdy konkurovat dveřím, které si koupíme z velkovýroby někde v supermarketu. Je to jen ukázka poctivých masivních dveří, které se už ale hůře dělají svépomocí. Záleží na konkrétních možnostech člověka.
Na tomto videu máme pěkné srovnání – na jedné straně výrobek ze stolařské dílny a na druhé straně dveře svépomocná recyklace starých dveří. V dalších videích narazíme na jiné postupy a využití dalších materiálů.
Komentáře
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.
Skvělý článek, rád jsem si jej přečetl. Zajímalo by mě, jaké jste konkrétně použil kování?
Jde o odlitek, který je však imitací kované kliky.
Lepší je opravdu renovovat, než abychom je kupovali za zbytečné peníze.
pak se hodně divíme, že máme tady špatnou konkurenci, a špatnou politiku.