Rekonstrukce roubených stěn

15. 1. 2020 Dřevostavby, Izolace štítky: ,

Jaké jsou možnosti rekonstrukce nebo oprav stěn staré roubenky? Zateplit zvenku, zevnitř, nebo vůbec?

V zásadě máme tři možnosti:

1. Trám necháme pohledový z obou dvou stran a nebudeme ho nějak doteplovat. Na vnější straně často bývá nějaký šindel na vnitřní zase nějaká rákosová rohož s omítkou. Jde o to, že se stěny obnaží a přiznají se z obou dvou stran. Má to své kouzlo a může to být krásné. Nevýhoda je zřejmá – stěnu nemáme možnost zateplit. Pro dnešní komfort a standarty, a pokud to neužíváme pouze jako letní chatu, to je to dost velká nevýhoda. Je to kvůli vzduchotěsnosti, vidíme tady různé praskliny, stavby byly jednodušší a nejsou tam žádné složitější zámky spojů.

2. Stěnu necháme z venku pohledovou a zateplíme ji zevnitř. Výhodou je, že zlepšujeme tepelněizolační parametry stavby. Zateplení z interiéru má tu nevýhodu, že jsme limitování prostorem. Čím více dáme izolace zevnitř, tím více nám to ubere prostoru. Jde také o priority, zda je estetika pro nás důležitější zvenku nebo zevnitř nebo jaký materiál kde chceme mít. Výhoda pak je, že práce můžeme dělat v interiéru a částečně se dají dělat i v zimě. Máme tam pak větší možnosti, pokud jde o prosvětlení interiéru. Pokud to zateplíme zevnitř můžeme tam použít nějaké omítky a stěnu můžeme mít i bílou.

3. Zateplujeme zvenku a děláme to proto abychom viděli zevnitř ty trámy. Nevýhoda je ale v tom, že si tam už tolik nepomůžeme, pokud jde o světelnost. Výhoda je samozřejmě v tom, že izolace si pak můžeme dát skoro kolik chceme. Dokážeme taky lépe řešit tepelné mosty, můžeme to zateplit přes sokl, přes základy až do země. V interiéru máme nějaké limity. Výhodou zateplení zvenku také je, že údržba trámů vyžaduje daleko méně času. Pokud uděláme z venku novou fasádu, ať už je to imitace roubení nebo tam bude omítka, máme samozřejmě novou fasádu a větší možnosti ochrany. Pokud to zůstane tak, jsou tam větší nároky na ochranu starých trámů.

Je to třeba vše pečlivě zvážit a důležité na tom je, udělat to ještě před tím, než začnu s rekonstrukcí! Je to jedna z věcí, které vypichujeme. Ještě než začnu s čímkoliv, tak bych si měl ujasnit celou řadu věcí. Není to jenom o roubených stěnách, ale podle toho kterou z variant zvolíme, to má návaznost na další konstrukce, profese, technologie a vytápění.

Pokud máme zateplení zevnitř, máme větší možnosti pro instalaci rozvodů, pokud to bude čistě jenom roubená stěna budu více limitovaný. Ale také jde o návaznost konstrukcí do základů nebo naopak do střechy. To všechno se tam nějak skloubí a je potřeba mít v tom jasno hned na začátku. Je dost nevýhodné udělat jednu věc a potom se snažit řešit nějaké další, protože mě to dožene někde dál po cestě.