Rekonstrukce roubenky a zděné stěny

14. 4. 2016 Dřevostavby štítky: , , , 2 komentáře

Rekonstrukce starých chalup obvykle vyžadují spoustu kompromisů. Původní majitelé mohli ve stavbě udělat zásahy, které nebyly vždy šťastné a vyjdou někdy najevo až dlouho poté, co starý dům koupíme. Je proto nejlepší počítat s tou nejhorší variantou a pak se nechat třeba příjemně překvapit. Na videu je ukázka roubenky, která měla některé stěny z klasického roubení a některé zase zděné + nějaké ty přílepky (klasická situace).

Rekonstrukce chalup to je jeden velký nekončící kompromis. Tady vidíme jeden konkrétní případ, který je podobný mnoha jiným. U starších staveb dělali různí majitelé obvykle různé zásahy, které nejsou vždy šťastné. V některých případech pak můžeme končit podobně jako tady, že některé stěny jsou roubené a jiné, které byly původně roubené, byly nahrazeny zděnými stěnami.

Někdy se objeví zase nějaký vlepenec do roubené stěny apod. Na této stavbě zůstaly dvě delší stěny roubené a štítové stěny byly nahrazeny zděnými stěnami. Na druhé stěně byly některé trámy osekané zvenku (z nějakého nejasného důvodu). Současný majitel se rozhodl, že ty dvě stěny zateplíme, a že potom budeme alespoň trochu imitovat vzhled nějaké staré omítky. Přestavbu se tak podařilo trochu zkultivovat.

Je potom důležité myslet na to, že to nemůžeme zateplit, jak se nám zlíbí. Musíme myslet na to, že tam máme nějaké staré dřevo. Musíme dle toho přistupovat k výběru materiálů a stavebních systémů. Přírodní materiály mají většinou společné vlastnosti – daleko lépe se vyrovnávají s vlhkostí a jsou prodyšné. Pokud používáme nějakou omítku, je vhodné použít vhodný podklad, který je difúzně otevřený a také nějakou vhodnou difúzně otevřenou omítku. Celý difuzní systém by měl být směrem ven více a více otevřený. Vlhkost se tak nemůže zastavit někde v konstrukci, kde by nám začala dělat problémy.

Je to často realita staveb – vidíme roubenku, kterou chceme koupit a po bližším prozkoumání nebo poté co ji koupíme, zjišťujeme, že tam musíme řešit spoustu věcí, které nebyly na první pohled zřejmé. Je lepší vždycky počítat s tou horší variantou. Pokud chceme mít všechno v cajku je nejlepší asi postavit novostavbu, ale zase to bude ztrácet svoje kouzlo. Takže další tip, nad čím se zamýšlet v těchto situacích.