Rekonstrukce roubenky pohledem investora

3. 2. 2023 Dřevostavby štítky: , ,

Rozhovor o rekonstrukci roubenky z pohledu investora. Petr s námi sdílel svou zkušenost s plánováním a koordinací stavebních prací. Podívejte se, jak řešil náročné výzvy, a jakého výsledku nakonec dosáhl.

Máme výjimečnou příležitost získat pohled přímo od investora, což není vždy možné, protože to vidíme často z pohledu řemeslníků nebo realizační firmy. To může být zabarvené profesní deformací. Proto jsem rád, že spolumajitel této stavby v Beskydech, Petr, sdílel své zkušenosti. Zajímavostí je, že se do toho pustil svépomocí, takže si sám koordinoval a plánoval průběh stavby. Teď se dostáváme k tomu, že největší problém je v detailu. Nyní předám slovo Petrovi, který bude sdílet zkušenosti ohledně detailů a finančních a časových nároků. Tyto aspekty nejsou často vidět a optika je zkreslená. 

Určitě bych potvrdil, že vše se skrývá v detailu, protože při rekonstrukci je hodně detailů, které se v počátku často přehlíží. Při plánování i realizaci je to složité a někdy se stane, že věci nejsou promyšlené a špatně naplánované. To když nejsou standardní a objevují se původní materiály, se kterými se předem nepočítalo.

Jednou z důležitých věcí, které mě překvapily, byla křivost zdí v roubeném domě, který jsme zateplovali zevnitř. Museli jsme udělat nový rovný podklad, což vytvářelo mnoho komplikací. To, co v projektu vypadalo jednoduše, jako rošt, se ukázalo být složité. Museli jsme řešit individuální věci, které zabraly více času. Délka izolace se musela upravovat na místě. Druhým problémem bylo uložení oken. Chtěli jsme je uložit vodorovně, ale vnější konstrukce už nebyla úplně vodorovná. Museli jsme řešit, jak to zamaskovat. Stejně tak s okny, které jsme vložili do nevodorovné konstrukce, vznikly shody. Museli jsme řešit, jak je posunout a jak se s tím popasovat, aby výsledek vypadal esteticky. Tyto věci jsou jen částí toho, co nás čekalo.

Plánovat něco na základě rozpočtářského programu je těžké, pokud jde o ceny  a objem práce. Výjimečným případem je například olištování podlahy… Toto téma navazuje na naše jiná témata: finanční otázky a odhady cen, kdy cenová nabídka od nezkušené firmy může vypadat jinak. Ty detaily mohou zkomplikovat odhad ceny. Problémy mohou nastat i při definování hrubé stavby a dokončení. Dokážeš přiblížit na co se třeba připravit v závěrečné fázi, kde ty věci, které jsou jasnější nahrubo, tak na co se připravit?

Odhadovat to bude těžší. Nemám to jasně spočítáno, ale zjevně byla hrubá stavba levnější než finální úpravy. I když naše hrubá stavba už nebyla jednoduchá kvůli různým vrstvám a použitím materiálů jako dřevovláknitá izolace a hliněné panely na finální povrch. Hliněný panel byl sice drahý, ale vytvořit finální rovnou vrstvu by bylo drahé i tak. Finalizace mohla být 60 % a možná i více z celkových nákladů. Záleží na výběru materiálů, jako například drahé podlahy. Stejně tak to platí pro obklady a jiné věci, jako jsou dveře. Ty mohou být vyráběny na zakázku a být tak dražší, což se často objevuje při rekonstrukci, kdy nemáme všechny dveře stejné šíře. Někdy jsou nutné atypické rozměry kvůli historickému charakteru budovy a výška dveří není stejná všude.

Systémové věci pak na to úplně nesedí a doladění uložení dveří je náročnější a dražší. Vzniká tam více detailů, což se projevuje v cenových nabídkách. Když je cenová nabídka pouze na plochu materiálu, vychází to dobře, ale pokud se zhodnotí celý prostor, cena se zásadně zvyšuje. Položení podlahy na první pohled vypadá jednoduše, ale řešení lišt bylo složitější. Muselo se přizpůsobit, aby detail vypadal dobře a souznělo s ostatními konstrukcemi a materiály. To vyžadovalo více úsilí.