Rekonstrukce roubené bytovky
Každá rekonstrukce je specifická. A rekonstrukce roubené bytovky, kde má každý byt jiného majitele, přináší o to větší výzvy. Rekonstruovat střechu? Měnit spodní trámy? Vyztužit základy? Z dílčích věcí lze načerpat inspiraci a informace použít pro vlastní rekonstrukci domu.
V minulosti se stavěly bytové domy také ve formě roubenek a toto je jedna taková. Dům původně sloužil jako ubytování pro lesní dělníky. Proběhla zde zdařilá rekonstrukce, i když ne komplexní, ale částečná. Tato rekonstrukce je velmi specifická a těžko se hledají dvě stejné situace. Z různých dílčích věcí se ale dá vycházet a možná to někomu pomůže si poskládat pro vlastní rekonstrukci to nejlepší.
Je to komplex 4 bytových jednotek a jsou zde různí majitelé. Majitel jedné části se rozhodl tu svou rekonstruovat. Přineslo to nějaké výzvy, protože stavba má společnou střechu.
Nejprve nechal posoudit stavbu statikem. Byly zjištěny nějaké nedostatky v základech, v části sklepa, kde proběhlo vyztužení. Po kontrole trámů byly zjištěny shnilé trámy úplně dole, což si ukážeme zvlášť na videu.
Dopadlo to jako u většiny případu rekonstrukcí, že se interiér úplně vyčistil. Nešlo to dělat po menších částech. Kompletně se obnažily základní konstrukce a vznikla z toho taková hrubá stavba. Možnost kompletního zbourání tu ani nebyla.
Je tady stará hliníková střecha, která je na původních starých šindelech, což znamená, že to není střecha bezúdržbová. A údržbu je potřeba dělat, aby v problematických místech nezatékalo. Střecha je jinak funkční a bude tady nejspíš ještě dlouhou dobu. Dělat kousek střechy, aniž by se dělal celý objekt, mělo své nevýhody.
Nyní to zvenku ani moc nevypadá, že tady někdo něco dělal, že je to zrekonstruované a těsně před nastěhováním. Majitel upřednostnil, i z finančních důvodů, opravu interiéru tak, aby se tam mohlo bydlet. Je to kompletně spravené a připraveno k nastěhování do interiéru což si později ukážeme.
* Označené položky jsou povinné.