Důkladná příprava před zahájením rekonstrukce je to nejdůležitější

3. 12. 2019 Dřevostavby štítky: ,

Bez důkladné přípravy se rekonstrukce stavby spíše protahuje a často i prodražuje.

Proč je důležité mít před rekonstrukcí důkladnou přípravu a předem si zjistit, v jakém stavu se dům nachází? Zkratka mít důkladné posouzení stavby? Trochu se o tom zmiňujeme na jiných videích k rekonstrukcím. Zde bych chtěl sdílet konkrétní případ této stavby. Když jsme sem poprvé přišli, tyto stěny nebyly vůbec vidět a byly zakryté šindelem. I zevnitř jsou stěny většinou pod nějakou omítkou s rákosem a nebo jsou něčím obité. Málokdy jednoduše zjistíme, v jakém stavu jsou skladby. Většinou u starých chalup máme dobrý přístup ke střeše, kde se dá stav dobře posoudit.

Měli jsme realizace, kde jsme doporučovali, aby se jako první krok celá stavba vyklidila. Aby se daly konstrukce posoudit. Majitelé měli tendenci neustále něco plánovat, naceňovat a řešit různé detaily, přitom ale nebyla známá ta hlavní věc. Po několika měsících různého jiného řešení a poté, co bylo konečně zajištěno odkrytí konstrukcí, jsme zjistili, že stavba je v kritickém stavu a řešily se úplně jiné věci. Zbytečně se ztratilo půl roku. Základ je dát si na začátku nějaký čas. Noví majitelé mají většinou chuť rychle něco začít a už něco dělat. V rámci nějakého úklidu je dobré mít trpělivost a věnovat se více těmto věcem.

V tomto případě jsme po obnažení stěn zjistili, že dům se skládá ze dvou částí. Jedna část starší a druhá novější. I trámy mají jiný odstín. Díky tomu jsou v jiném stavu, jinak vypadalo i spárování mezi trámy. Nakonec jsme se rozhodli, že na staré části necháme původní mech, minimálně na nějakou dobu, protože vypadá parádně a plní svou funkci. Tady došlo k nějakému novému přespárování, protože to bylo vycpáno jen lehce nějakou slámou nebo senem.

Takže i na rozsah prací, koordinaci a návaznost na další věci, je to hodně důležité. Bez důkladné přípravy se rekonstrukce stavby spíše protahuje a často i prodražuje.