Rekonstrukce podlahy ve starém domě
Moderní stavební technologie nám dávají při rekonstrukci podlahy skvělé možnosti.
Díváme se na novou dubovou podlahu ve starém dvougeneračním domě. Toto je konečný výsledek, ale cesta k němu nebyla vůbec jednoduchá. Řešili jsme tady různé výzvy: rozdílné úrovně podlah, zděná příčka, stavební prkna a na nich koberec, stará dlažba, na chodbě schod a nějaká stará dlažba. Naším úkolem bylo sjednotit výšku podlah, vyhnout se jednoduše mokrému procesu a také podlahu trochu zateplit.
Výhodou bylo, že jsme nemuseli řešit problém, který se v takovýchto případech často objevuje – vlhnoucí podlahy nebo základy. Podařilo se to vyřešit také díky moderním systémům – využití suchého procesu lepení dlažby na OSB desku. Máme tady podkladní rošt, který nám vyrovnal různé úrovně, a mezi který jsme byli schopní dát nějakou tepelnou izolaci. Na to přišla OSB deska (mohl by tam být i jiný podklad).
Díky moderním technologiím, kdy dokážeme nalepit dlažbu na OSB desku, jsme to mohli takto sjednotit a na stejný rošt mohli realizovat jak dřevěnou podlahu, tak dlažbu a současně je pod tím vším lněná izolace. Kombinací těchto nových pracovních postupů a různých jiných možností si můžeme ve starém domě takto pomoci.
Pokud to chce někdo v přírodním stavitelství dotáhnout do nějakého ideálu, tak by asi řešil složení OSB desky. Pokud by se ale vyhnul dlažbě a udělal podlahu celou dřevěnou, tak by to určitě šlo.
Každá rekonstrukce starého domu je svým způsobem výzva a potýkáme se s různými problémy. Řešení se nedá nějak zobecnit. Člověk musí vždy zvážit v jakém stavu podlaha je. Berme to jen jako ukázku toho, jak se jeden z takových problémů podařilo vyřešit.
Nestávají se vám nějaké problémy později s tou OSB deskou? Vlhkost, rosení, apod…