Rekonstrukce podlahy ve starém domě

6. 7. 2017 Interiéry štítky: , , 1 komentář

Moderní stavební technologie nám dávají při rekonstrukci podlahy skvělé možnosti.

Díváme se na novou dubovou podlahu ve starém dvougeneračním domě. Toto je konečný výsledek, ale cesta k němu nebyla vůbec jednoduchá. Řešili jsme tady různé výzvy: rozdílné úrovně podlah, zděná příčka, stavební prkna a na nich koberec, stará dlažba, na chodbě schod a nějaká stará dlažba. Naším úkolem bylo sjednotit výšku podlah, vyhnout se jednoduše mokrému procesu a také podlahu trochu zateplit.

Výhodou bylo, že jsme nemuseli řešit problém, který se v takovýchto případech často objevuje – vlhnoucí podlahy nebo základy. Podařilo se to vyřešit také díky moderním systémům – využití suchého procesu lepení dlažby na OSB desku. Máme tady podkladní rošt, který nám vyrovnal různé úrovně, a mezi který jsme byli schopní dát nějakou tepelnou izolaci. Na to přišla OSB deska (mohl by tam být i jiný podklad).

Díky moderním technologiím, kdy dokážeme nalepit dlažbu na OSB desku, jsme to mohli takto sjednotit a na stejný rošt mohli realizovat jak dřevěnou podlahu, tak dlažbu a současně je pod tím vším lněná izolace. Kombinací těchto nových pracovních postupů a různých jiných možností si můžeme ve starém domě takto pomoci.

Pokud to chce někdo v přírodním stavitelství dotáhnout do nějakého ideálu, tak by asi řešil složení OSB desky. Pokud by se ale vyhnul dlažbě a udělal podlahu celou dřevěnou, tak by to určitě šlo.

Každá rekonstrukce starého domu je svým způsobem výzva a potýkáme se s různými problémy. Řešení se nedá nějak zobecnit. Člověk musí vždy zvážit v jakém stavu podlaha je. Berme to jen jako ukázku toho, jak se jeden z takových problémů podařilo vyřešit.