Necitlivé rekonstrukce chalup za komunismu

6. 4. 2014 Izolace štítky: ,

Rekonstrukce starých chalup v dobách komunismu dopadaly často velmi špatně. V této velmi staré chalupě původní majitelé zaizolovali dřevěný strop polystyrenem. Zabránili tak cirkulaci vzduchu, došlo ke kondenzaci vlhkosti a dřevo shnilo. Strop, který by jinak vydržel dalších 100 let, proto bylo nutné vyměnit.

Často se na starých chalupách setkáváme s necitlivými zásahy. Tato chalupa pochází z roku 1833. Jezdíme po starých stavbách a je patrné, že v období komunismu byly na stavbách, v rámci rekonstrukce, provedeny různé necitlivé zásahy. Je tomu tak opravdu často. Ať už se to týká základů, střechy nebo interiérových stropů.

Často byly tyto stropy natřeny různými silnovrstvými nátěry. V tomto případě se musel celý strop vyměnit právě kvůli takovému necitlivému zásahu. Tady to bylo celé vyložené polystyrenem, takže i dřevo bylo celé obalené v polystyrenu. U těch starších chalup bývá půda prázdná a tedy odvětrávaná a nebyla tam žádná izolace. Souhrou různých okolností nám dřevo shnilo, právě proto, že se zabránilo cirkulaci vzduchu a docházelo ke kondenzaci.

Takže strop, který při správné údržbě chalupy a při správném bydlení by tady byl ještě dalších 100 let, bylo nutné nahradit tímto novým stropem. Vypadá taky pěkně, ale je to škoda, protože staré dřevo má něco do sebe. Má v sobě historii a kouzlo.