Recyklovaný dům v USA

14. 11. 2013 Dřevostavby, Ekologie štítky: , , , , ,

Kevin Off je specialista na recyklaci a z použitých materiálů postavil tento dům na jihu USA.

Právě se nacházíme na jihozápadě Colorada v horách a budeme si tady chvíli povídat s expertem na recyklaci Kevinem Off, který je také kovboj. Ty jsi také kovboj, je to tak?

Ano, dalo by se to tak říct, ex-kovboj, buffalaro (chovatel bizonů).

Kevin je nejsvobodomyslnější kovboj, kterého znám a podělí se s námi o svou zkušenost s tímto srubem. Takže Kevine, povyprávěj nám o tomhle srubu. Jak je starý, stojí tady od pradávna nebo jsi ho tady od někudy přestěhovat a odkud sis zajistil dřevo?

Tento srub byl postaven v 18. století na náhorní plošině San Luis Valley  tady v Coloredu ve velice suché oblasti, skoro nikdy tady neprší, ročně tu spadne jen 18 cm vody. 50 let neměl tento srub střechu a to je 100 let starý.

Takže tady je to více méně pouštní klima.

Ano, a vydrželo to tady stát hodně dlouho.

A říkal si, že to tady vyhořelo?

Ano, v San Luis kolem chalupy hořelo, ale protože je to velice husté dřevo, neshořelo to.

A co je to za dřevo? Víš co je to za trámy?

Ty bys to měl vědět, ty stavíš sruby. Já myslím, že je to smrk.

Já si nepamatuji, když jsme to stavěli.

Je to nějaké velice tvrdé dřevo, je to dobré dřevo, možná hutnější borovice Pinus ponderosa z vyšších poloh, která je ještě tvrdší a nehnije. Každopádně ta starší část je celá dělaná ručně. Je to úžasná práce řemeslníků. Ty určitě používáš pilu, ale oni tehdy používali sekery, vskutku nevím, jak to dělali, je to udivující. Myslím, že ty Jakube, bys měl stavět sruby sekerou.

Možná. Každopádně tento spoj vypadá jako ten, co používáme u nás, říkáme mu rybinový spoj. A tady na této stavbě to můžeme vidět. Takže ty jsi ty trámy musel převést jinam, tam je opravit a všechno se užilo znovu, zrecyklované.

Ano, nekoupil jsem vůbec nic, kromě přívodu elektřiny a vody, protože na to tehdy nebyly normy (člověk si mohl dělat co chtěl). Všechno ostatní je použitý materiál. Je to dělané z kurníků, ze starých budov, z hotelů.

Z hotelů? 

Jo, z budov, které lidi rozebrali. Ve městě jsem byl znán jako ten co sbírá harampádí a staré krámy. A tak mi tady lidé začali vozit spoustu věcí, kterých se sami chtěli zbavit, a já je všechny použil.

A co střecha a plechy na ní? To také pochází také ze starých staveb?

Ano, to bylo z budovy, do které zatíkalo a já pořád nevím Jakube, jak jsi zvládl tu střechu přimontovat tak dobře.

To víš, my to takhle musíme dělat v Evropě pořád.

Jsem opravdu ohromen, jak jsi dal ty šrouby do jedné linie.

Mě se zase líbí víc, když jsou rozmístěny nerovnoměrně tak, jak to děláš ty. A co tvá úžasná práce s kovy, kde jsi je všechny sehnal? Určitě pak zveřejním nějaké obrázky.

Kovy jsou pozůstatky ze statků, staré stroje. Tahle ozdoba je tzv. vyorávač brambor, zaryje se a vykopává brambory. Už jsem jich hodně vytvořil, použil jsem i podkovy a všechno co, mám ze starých strojů.

Zdá se, že nejvíce času strávíš shromaždováním materiálů a věcí.

Ano, zabere to hodně času, já mám celý starý barel od oleje plný ohnutých hřebíků a zabralo mi hodně času, než jsem je všechny vytáhl, ale na druhou stranu taky zabere dlouho zajít si do obchodu a všechno to nakoupit.

Ale také je dobré, že máš materiály, které pochází odtud a nejsou z daleka.  My ještě uvidíme pár videí s Kevinem, kde nám ukáže další zajímavé stavby z okolí.           

Tady Jakub mi s tím hodně pomáhal, má velký podíl i na této stavbě.

Jo byla to zábava.

No však vy ještě uvidíte, co všechno Jakub udělal.

Takže tohle byla malá inspirace jak stavět, obzvláště tady v US, které jsou jedním z největších konzumních spotřebitelů, a je také dobré vidět lidi, jako je tady Kevin, kteří to dělají jinak.

Mám z recyklování dobrý pocit, líbí se mi znovu používat věci a taky je dobré vědět, odkud to určité dřevo pochází. Podívám se na tyhle trámy a vím přesně odkud jsou. Každý trám co je tady už toho zažil hodně a dává této budově určitého ducha, který tvoří tuto stavbu. A proto mají tyto budovy velkou historii a přežívají.

Osobně mě hodně udivuje zdejší podnebí. Dřevo, které leželo 100 let na zemi je klidně možné použít. To by se v České Republice stát nemohlo, všechno hnije velmi rychle, i plechy velice rychle rezaví.  Trvá 100 let než tady něco zreziví, v Česku je to daleko rychlejší.

To určitě motivuje k dokončení. Na mém druhém domě jsem pracoval 2 roky a potom jsem přestal a ničeho jsem se tam nedotkl 5 let, a pak jsem se k tomu zase vrátil, protože jsem mohl, protože práce počká, dřevo nehnije, neopotřebovává se.

To se u nás dělat nemůže. Takže příště se podíváme na ten Kevinův Stone house. Takže příště na viděnou.