Recyklace venkovního dřevěného obkladu.

27. 12. 2019 Materiály štítky: , ,

Ukázka využití starého dřevěného obkladu štítové stěny při rekonstrukci roubenky.

V přírodním trvale udržitelném stavitelství, o které se snažíme, je jedním z hlavních principů lokálnost a využívání lokálních zdrojů. S tím také někdy souvisí recyklace.

Tady máme krátkou a jednoduchou ukázku, jak to můžeme udělat u rekonstrukce roubenky. Vidíme tady štítovou stěnu. Jde o trojúhelník ve štítě nad sukýnkou. Stejně tak, jak ho nyní vidíme nyní, tady byl i předtím. Při rekonstrukci se využilo dřevo, které tam bylo. Desky se opatrně sundaly, očistily a daly se zpátky na své místo. Takto se k tomu dá přistoupit a je třeba se zbavit návyků, že když něco začínáme opravovat, tak všechno staré se vyhodí. Nemusí to být vždy něco složitého nebo komplikovaného, někdy jsou to úplně jednoduché věci.

Vidíme tady nějaké další přesahy střechy nebo štítové desky, ale to už je novější dřevo, které je patinované do stara, aby to k sobě trochu ladilo. To nám pak umožňuje řešit i další plochy, protože materiálu většinou není vždy stejně. Při rozebírání se může něco poškodit nebo se plochy zvětšují a materiál nám bude chybět. Ale umíme si pomoci a ten nový materiál přizpůsobit. Není to nic světoborného, ale jen ukázka toho, jak můžeme využít věci, které už na místě jsou.