Konstrukce přírodního zateplení zděného domu

14. 12. 2015 Izolace, Materiály štítky: , , , ,

Praktická ukázka konstrukčního řešení difúzně otevřeného zateplení zděného domu přírodními materiály.

Ukázka konstrukčního řešení difúzně otevřeného zateplení zděného domu přírodními materiály. Vidíme tady vhled do konstrukce, kde na zděnou obvodovou stěnu kotvíme dřevěné laťování, které nám vymezují prostor pro tepelnou izolaci. V tomto případě to bude foukaná celulóza. Mohla by tam být ale i nějaká jiná izolace, ale potom by to možná vypadalo trošku jinak.

Celé je to zaklopené pevnou dřevovláknitou deskou, kterou jsme zmiňovali v alternativě omítka na dřevovláknitou desku. A vidíme, že oproti polystyrenu, na kterém je nějaká tenká vrstva omítky je dřevovláknitá deska pevný materiál, který také dobře plní svou tepelně izolační funkci. Na tuto desku pak přijde samotná omítka.

Tady máme zrovna v jednom záběru pěkné srovnání, kde můžeme vidět, že polystyren má na sobě jenom takovou tenkou krustu lepidla a omítky. Potom, co zatáhneme omítky, tak zvenku nejde vůbec vidět co je vevnitř. Zvnějšku to bude vypadat všechno stejně, ale můžeme to určitě pocítit vevnitř v domě.

Tento systém nám totiž zajišťuje určitou prodyšnost stavby. To se nedá říct u polystyrenu, který nám stavbu vzduchotěsně uzavře. Pokud to pak kombinujeme s plastovými nebo moderními okny, které jsou hodně vzduchotěsné, tak to bude mít určitě veliký vliv na interiérové klima. To už je pak otázka toho, jak se řeší větrání, výměna vzduchu a ten celkový interiérový prostor.

Tady máme praktickou ukázku, jak to může vypadat pod omítkou takovéhoto konstrukčního systému, který nám zachová prodyšnost stavby.