Ukázka využití přírodního stavitelství ve veřejném prostoru

6. 1. 2016 Dřevostavby, Ekologie štítky: 1 komentář

V obci Trojanovice v Beskydech vznikl nádherný veřejný prostor pro setkávání místních obyvatel. Stavba, kterou místní příznačně pojmenovali Šopa, má mnoho společného s principy přírodního stavitelství. A to jsme si nemohli nechat uniknout.

Šopa – tak takto tuto stavbu nazvali a vlastníma rukama postavili, především ve svém volném čase, nadšenci obce Trojanovice v Beskydech, pod vedením místního starosty. Tato stavba má mnoho společného s principy přírodního stavitelství a to hned z několika důvodů . Ten první důvod je zřejmý a vidíme velké využití dřeva. Fasáda je udělána z obyčejných smrkových latí vyrobených a nakoupených lokálně.

Další věc, která není zřejmá na první pohled, ale vyjde najevo při pohledu třeba na střechu je to, že původně tady stála nějaká stará unimo buňka. Hned vedle této stavby probíhá v současnosti rekonstrukce restaurace. Jde o velmi oblíbenou lokalitu mítních obyvatel, a aby se tento prostor mohl i nadále během rekonstrukce využívat, vznikl spontánně tento nápad – z těchto starých a rozpadajících se staveb vzniklo pěkné místo pro setkávání.

Je tady pěkně vidět, že i ve veřejném prostoru může s nějakým nadšením a dobrým nápadem vniknout hodně zajímavé místo. Vidíme, že v malých vesnicích na horách můžou vznikat nízko nákladové a přitom moderní architektuře blízké stavby.