Jak vyrábíme přírodní nábytek

22. 3. 2013 Doplňky, Interiéry štítky: , , , , 9 komentářů

V naší malé dílničce vyrábíme pomocí speciálních fréz přírodní nábytek a hračky z nepravidelných kousků dřeva.

Malá ukázka z naší výrobny roubeného nábytku – z klacků a jiných kousků dřeva vyrábíme různé židličky, křesla, stoly, hračky, tady je např. panáček a spoustu dalšího. Vše napojujeme zajímavým čepem, na který máme speciální frézu – jde to dělat i na koleně, ale pracnost je pak mnohem větší. Máme tedy speciální frézy a k tomu ještě upravenou dlabačku. Výroba se tím hodně zrychlila. Pak už je to jen a jen na naší fantazii a dostupném materiálu.

Lze vyrobit například takovéto houpací křeslo nebo zde je zbytků dřeva dětská stolička –vidíme zde pěkně náběhy do spojovacích čepů. Vzniká nám z toho divoce či přírodně vypadající nábytek. Čepování kulatiny pak nabízí nepřeberné možnosti využití. Trochu problém je shánění kulatiny tohoto průměru ve velkém. Dá se to samozřejmě řešit sběrem klacků po lese, ale při větší výrobě se to komplikuje. Je určitě lepší, když materiál na výrobu trochu proschne, takže je potřeba mít i nějaký prostor na skladování větví a kulatinek.

Každému se tento přírodní nábytek asi nebude, ale je to zase zajímavá možnost, či styl, jak využít přírodní linie pomocí nahrubo opracovaného materiálu (odstraňujeme kůru, někdy necháváme i trochu lýka nebo zabarvení, které zpestřuje). Každý takový výrobek je originál, protože to není frézovaná kulatina, každý kousek dřeva je svůj. Člověk už pak jde jen kolem hromady dřeva a přemýšlí nad tím, co zajímavého by se z toho dalo vyrobit.

Tady na to máme uzpůsobenou takovou malou dílničku a je to opravdu zábava.