Přírodní linie ve stavitelství

16. 10. 2013 Dřevostavby štítky: , , , , 2 komentáře

Za posledních 100 let jsme ve stavitelství trochu zhranatěli a toto video ukazuje, že přírodní linie je možné dosáhnout i s použitím moderních materiálů.

Za posledních 100 let jsme trochu zhranatěli. V přírodě to není úplně obvyklé, nějaké rovné linie, pravé úhly a všechno tip top.  Jak se říká, všeho moc škodí, a je na čase začít zase trochu kulatit. Může to vypadat například takto a nemusí to být vždy hlína nebo hliněný materiál či kulatina, kmeny stromů – pokud už něco takového uvidíme je to obvykle z těchto materiálů.

Tato místnost je však vyrobená klasickým fošnovým systémem. Je to nějaká nosná konstrukce z fošen a ta je zaklopena dřevovláknitou deskou. Toto je pak difuzně otevřená omítka. Jde vidět, že těch možností je více i při použití modernějších materiálů ve stavitelství.

Může mít své kouzlo i záměrná, někdy možná nezáměrná, nedokonalost. V tomto případě to není zrovna pravidelný kulatý tvar, ale jsou zde vidět různé prvky. Tvar je celkem nepravidelný, těžko uchopitelný nebo popsatelný. Také střecha je přizpůsobená celému tomu vzhledu.

Takže pokud se vám líbí kulaté, oblé a jiné takové přírodní linie, které jsou zatím v menšině, pokud jde o naše bydlení, tak vám to snad může posloužit jako malá inspirace.