Strom u domu jako přírodní klimatiazce

6. 12. 2013 Zahrady štítky: , , ,

Strom na jižní straně domu byl od pradávna určitou formou přírodní klimatizace. V parném létě poskytuje stín a stavbu ochlazuje, v zimě pouští do domova slunce.

Strom do každé domácnosti neplatí pouze pro interiér, ale obzvláště pro exteriér. Pomalu upadá v zapomnění, že takovýto starý mohutný strom není pouze zdroj listí, které nám padá do okapu a svodu a musíme to potom čistit, nebo že nám to špiní krytinu anebo dokonce je to věc, která nám na dům může spadnout.

Ale že takovýto strom byl od pradávna nějaká forma přírodní klimatizace. V horkém parném létě nám dává stín a stavbu ochlazuje. Od podzimu do jara, kdy nám listy opadnou, nechává sluníčko dopadnout na náš dům. V těch zimních dnech, kdy máme dlouhé noci, tak sluníčko, jak dobře víme, je skvělý lék na deprese. I pokud jde o energetické hledisko, může nám do domova pustit trochu více tepla, které nepochází jen ze dřeva a z uhlí apod.

Pokud si koupíme nějakou starší chalupu a máme tam ten vzrostlý strom, tedy pokud ho už někdo nepokácel, zamysleme se nad tímto hlediskem. U novostaveb je to samozřejmě problematičtější, protože život dnes je hodně rychlý. Nevím, jestli se nám bude chtít čekat 100 let než ten strom pořádně vyroste… Každopádně naše děti to určitě ocení.