Řešení přesahu střechy – detail, na který se dopředu moc nemyslí

20. 2. 2019 Střechy štítky: , ,

Přesah střechy může mít celkový vliv na vzhled domu, pracnost a s tím související cenu. Jde o detail, na který se dopředu moc nemyslí a svépomocný stavitel to obvykle zjistí až v okamžiku, kdy mají tesaři hotovou konstrukci.

Venkovní řešení přesahu střechy má mnoho variant. Často to zákazník zjistí těsně před tím, než se to realizuje. U většiny projektů není tento detail zřejmý. Zvláště u roubenek a srubů, kde přesahy střechy mohou být větší nebo často máme přiznané části krovu nebo střešní konstrukce. Je to pak část, která může malinko překvapit. A to tím, jaký to může mít celkový vliv na vzhled domu, na pracnost, na množství různých řešení a s tím potom související cenu. Na tomto záběru si můžeme nastínit celou problematiku.

V této chvíli zde vidíme, že je zde přiznaná venkovní pozednice. Můžeme vidět krovy, pohledový nadkrokevní záklop, přechod roubené stěny v modřínový obklad. Jde o to, že u této stavby může být variant provedení mnohem více. Mohlo to být zaklopeno v této části, v úrovni vnitřních stropů. Všechny tyto prvky by pak byly schované. Což by vypadalo jinak, nedá se říct že lépe nebo hůře, každému se může líbit něco jiného.

Je ale evidentní, že takovéto provedení bude daleko pracnější a dražší. Máme tady přiznáno mnohem více konstrukčních prvků, což může být velmi pěkné. Pro někoho je právě zajímavější jednoduchost nebo může jít jen o cenu. Kdyby tady byl jen rovný záklop, tak veškerá pracnost jako je opracování této kulaté klády, pohledových obkladů nebo opracování konce krokví, by odpadla. Toto je přesah s okapovou hranou, ale je zde samozřejmě i přesah ve štítových stěnách. Ve štítu to také můžeme řešit různě. Většinou se na tuto část neklade důraz a zákazník to často zjistí až v okamžiku, kdy mají tesaři nějak hotovou konstrukci. Nebo to dělají automaticky nějakým jedním způsobem. Z toho projektu to úplně tak jasné není, že tu možnosti jsou a nebo se na to neklade důraz.

Proto si ukazujeme, že možností je spousta. Asi to odpadá u moderní architektury, kde přesahy nejsou žádné. Nebo u těch klasických domů, kde je přestat malý a tyto prvky tam ani nevznikají. Je to detail, který má zkrátka velký vliv na cenu i celkový vzhled stavby.