Přeprava recyklovaného domu

5. 1. 2014 Dřevostavby, Ekologie štítky: , , , , , ,

Kevin Off není jen specialista na recyklaci, ale také rád stěhuje domy a umí to se dřevem i s kovem. Podívejte se na další inspirativní rozhovor, který jsme natáčeli v létě 2013 v horách jižního Colorada.

Takže nyní jsme v Kevinovém srubu v jižním Coloradu, který je celý vytvořený z recyklovaných a většinou přírodních materiálů. Můžeme zde vidět spoustu zajímavých věcí jako všechny tyto výrobky z kovů či ze starých použitých podkov… Zajímalo by mě, jak jsi tady vlastně ten srub postavil, protože se nacházíme v malém kaňonu v horách a jsme docela daleko od civilizace. Jak jsi to tu všechno dostal?

Kéž by tady tehdy byl Jakub. Každopádně to bylo zajímavé. Postavil jsem to tak, aby to bylo mobilní. Abych tady nemusel jezdit každý den, tak jsem stavěl u mého dalšího domu, kde mám elektřinu. Takže to bylo velice praktické řešení. Potom jsem to ale musel nějak přestěhovat a stěhoval jsem to ve dvou částech, dolní část a tato horní část byla druhá. Bylo to docela náročné, protože jsou tady polní cesty lemované stromy a ploty, úzké cesty s elektrickým vedením… Ale dokázali jsme to. Bylo to vzrušující, i když jsme málem několikrát ztratili přívěs. Poté přijel velký jeřáb a nazdvihl spodní část, posadil ji na základy a poté následovala vrchní část. Do toho přišla velká sněhová bouře. Bylo to dobrodružné.

Ano, to Kevin někdy dělá, je šílený stěhovač domů. Mohl tak získat staré domy a pak je přemístit.

Je to taková další forma recyklace.

Ano, takové dobrodružství. Je to těžké to popsat, když to nemůžeme ukázat, ale je to jeden z největších Kevinových koníčků, že ano?

Ano. Přemisťování velkých věcí, to je moje.

Také je nutno podotknout, že když tady Kevin začal stavět, neexistovala žádná stavařská pravidla. Mohli jste si postavit, co jste chtěli.

Ano, já jsem tak vlastně postavil svůj kamenný dům a tento srub, protože až do minulého roku neplatila žádná stavební pravidla, takže jste si mohli stavět cokoliv. Bylo to dobré a zábavné. A to je také jedna z věcí, která byla součástí stavby těchto domů. Užili jsme si spoustu legrace.

Takhle to vypadá, když ti nikdo neporoučí a neříká ti, co máš a nemáš dělat. Všechno tady kolem je vlastně Barn wood, což je velmi staré dřevo, které je možné najít na poli. Pochází ze starých stodol.

Tato střecha (interiérový podklad) je ze starého dřeva.

A také tento malý most, který vede do druhé části tohoto srubu.

Ano, ten je vyrobený z vyorávače brambor. A to je ze starých koňských podkov.

A jak ses to všechno naučil?

Na farmě, kde jsem se pomalu učil a zlepšoval, svařoval, pracoval se stroji, stavěl a celkově opravoval, co bylo nutné. Všelijaké věci, které se časem na statku naučíš.

Chvíli ses živil i jako tesař. Jaké to bylo pracovat na běžných konstrukcích?

Bylo to docela nudné, každý den dělat tu stejnou práci. Člověk nemůže využít vlastní kreativitu, a navíc hodně mrhání materiálem a práce pro peníze, namísto vášně. Zábava skončila, když se u nás zavedly stavební kontroly. Po pravdě jsem od té doby nepostavil nic smysluplného, protože mi někdo říká, jak mám něco dělat. Také je velice drahé dělat to jejich způsobem. Dneska nemůžeš použít již jednou použité materiály.

To je šílené, takže ty nemůžeš použít staré dřevo?

Ne nemůžeš, musíš mít nové zakoupené dřevo, které je označené. Problémem je, že staré dřevo je daleko lepší než dřevo, které se dělá dneska. Takže je to drahé, nemůžeš být moc kreativní a na všechno potřebuješ povolení.

To my v Evropě známe.

Časy se mění.

I tady se mění, uprostřed ničeho?

Ještě pořád je pár oblastí a dokonce států, jako např. Montana, kde nepotřebuješ stavební povolení. V Montaně nepotřebuješ povolení na elektřinu a kanalizaci. Můžeš si dělat, co chceš, snad kromě omezení rychlosti při jízdě autem.

Pro nás Evropany to zní vcelku neuvěřitelně.

A na Aljašce nepotřebuješ vůbec nic, snad ani řidičák.

Zdá se, že všechny tyhle regulace a pravidla přicházejí s tím, jak sem přichází větší množství lidí.

Ano, je to tak, více lidí potřebuje práci a tohle práci vytváří.

Vždycky se mi líbilo, že používáš staré dřevo. Hodně jsme používali kvalitní Red wood a Douglasku a v dnešní době je to hodně smrk a borovice.

Přesně tak, takové papírové dřevo.

Velice řídké a ne tak kvalitní dřevo.

Dneska už stromy nejsou, co bývaly kdysi.

Toto je tedy velmi zajímavá zkušenost z Colorada týkající se stavění v USA, protože to jak se staví v Evropě, je úplně jiné a je dobré vidět jiné způsoby stavení tak jako tady. Takže děkujeme, Kevine.

Já děkuji tobě, bez tebe bych to nezvládl. Bez tebe a Petra bych to nezvládl. Byla to s vámi zábava. Byla to úžasná zkušenost.

Kevin mě naučil stavět.

A teď musím přijet já do Česka a učit se od Jakuba. A naučit se, jak to dělat podle zavedených pravidel. Ale opravdu, bylo by to fajn. Můj sen je naučit se stavět sruby z kulatiny. A také bych se rád naučil používat ovčí vlnu, postavit krásný, energeticky úsporný dům a používat jen přírodní materiály.

Kdo ví, možná že Kevin přijede do Česka a ukáže nám, jak být kreativní.

Super, už teď se nemůžu dočkat.