Předstěna
Správně navržená předstěna v moderní dřevostavbě řeší problém s porušením parozábrany při vedení elektroinstalace a vodoinstalace. Může také výrazně vylepšit mikroklima stavby. Podívejte se na naše poslední video.
V moderních dřevostavbách se dnes často používá takzvaná předstěna – co to je? U těchto moderních systémů se většinou neobejdeme bez parozábrany či parobrzdy, která nám pomáhá kontrolovat vlhkost v obvodových pláštích střechy nebo obvodové stěny. Jde o to, aby se nám v průběhu roku neakumulovala ve stěnách vlhkost.
V takovéto stavbě musíme mít nějakým způsobem vyřešenou parozábranu, která musí být funkční a udělána na 100 %. Obzvláště ve stavbě, kde máme rekuperaci nebo nějakou vzduchotechniku, může i malé poškození parozábrany v jednom místě napáchat hodně škody. Proto zde máme tuto předstěnu. Předstěna nám pomáhá nepoškodit parozábranu vnitřními instalacemi elektriky, vody a dalších rozvodů. Můžeme tak zachovat parozábranu neporušeném stavu. Přední si pak v nějakém dřevěném či kovovém roštu vedeme všechny rozvody a na to pak přijde finální stěna.
Často ve stavbách vymezuje obývaný prostor nějaká fólie nebo OSB deska a na tom sádrokarton nebo nějaká tenká omítka. Pokud chceme interiérové mikroklima trochu vylepšit nebo zpříjemnit, lze k tomu tuto předstěnu dobře využít. V tomto případě jsme na některých částech domu použili jako finální povrch hliněnou omítku a na jiných částech tvrdou sádrovláknitou tou desku Fermacell, která je kvalitnější alternativou ke klasickému sádrokartonu – je pevnější, tvrdší, prodyšná a může být použita i k zavětrování konstrukcí.
Ovčí vlna, kterou máme za tímto fermacellem a hliněnou omítkou, je pořád v kontaktu s interiérem a už není nic dalšího mezitím. Všechna vlhkost může pěkně pracovat s tímto materiálem. Tato hliněná varianta je ještě trochu lepší, kdy v tomto domě je celkem asi 5 tun hlíny a na 5 cm ovčí vlny máme ještě 3 cm hlíny.
Ten způsob, jakým jsme to udělali, aby ovčí vlna nebyla ničím oddělená je následující: na dřevěném rámu, mezi který se dala ovčí vlna, jsme nabili dřevěné laťky a na ně přišla hliněná omítka. Takže tam není žádná další vrstva. Abychom zabránili velkému množství vody, se kterým se potýkáme při aplikaci hlíny, použili jsme úplně obyčejný papír, který oddělil ovčí vlnu od hlíny. V praxi se nám to velmi osvědčilo – papír to vydržel, všechno v pohodě vyschlo a nikde se ta voda nějak neakumulovala.
Tímto způsobem si můžeme vestavbě, která je z interiéru a někdy i z exteriéru zabalená do nějakého neprodyšného, umělého, diskutabilního či ne zrovna přírodního materiálu hodně pomoci. Aby komfort bydlení a vliv na zdraví byl co nejvíce pozitivní.
* Označené položky jsou povinné.