Praskliny ve dřevě dřevostaveb

8. 1. 2013 Dřevostavby štítky: , , , ,

Jak vznikají praskliny ve dřevě srubových či roubených staveb a jak jim můžeme předcházet?

Praskliny ve dřevě jsou pro někoho velké téma. Tady si můžeme ukázat pár souvislostí týkajících se prasklin u roubené stavby kanadského srubu. Máme tady pěknou ukázku využití technologie u roubení. Hlavní vysušovací prasklina vnější stěny srubu byla schována do spojů a není viditelná tak, jako na stropě, kde vznikla velká prasklina. Jak jsme toho docílili?

U každé klády a stromu vzniká v průběhu vysychání jedna hlavní vysušovací prasklina, která vznikne od nejbližšího místa do středu a vypadá přesně takto. Využíváme toho při výrobě kanadského srubu tak, že u čerstvě vytěženého dřeva, které ještě není popraskané, provedeme uvolňovací zářez tak, aby prasklina byla schována ve spoji a nešla vidět zvenku ani zevnitř.

To, že jde něco takového provést, je obrovská výhoda stavby ze srubového systému. U hranolu takovouto kontrolu praskliny nelze provést, protože jsou narušena vlákna dřeva. V technologii roubení hranolu zkrátka tuto možnost nemáme a má to pak obrovský vliv na tepelně izolační vlastnosti.

Hlavní kouzlo srubu je v tom, že kláda či strom jsou pohledově vidět zvenku i zevnitř a zároveň vzniká příjemné prostředí. Taková stavba jde bez problému vytopit, ačkoliv nikdy nedosáhneme pasivního standardu, ať už kvůli vzduchotěsnosti či dalšími limity těchto staveb. To už jsem ale načal něco, čemu se budeme hlouběji věnovat na jiném videu.