Dřevěná pracovní deska v kuchyni – praktická zkušenost

23. 12. 2014 Interiéry štítky: , , 3 komentáře

Jak vypadá kuchyňská pracovní deska ze dřeva natřená lakem po 8 letech intenzivního používání? V čem je lepší povrchová úprava olejem?

Častou otázkou na nás řemeslníky se dřevem je, jak je to s tou dřevěnou pracovní deskou v kuchyni. Nejlepší je samozřejmě nějaká sdílená dlouhodobá zkušenost. Tady jedna je. Tato dubová pracovní deska je tady 8 let a takto vypadá po intenzívním používání. Vidíme, že tady vedle je kuchyňský dřez a vařič, takže ta plocha je extrémně namáhána.

Tento materiál byl ošetřen lakem a po tak dlouhé době jde vidět nějaké poškození, nějaká místa začínají tmavnout, zejména v těch místech, kde se to trochu promáčklo. A můžeme si ukázat rozdíl, pokud chceme takovouto plochu renovovat. Tady už pomalu nastává čas a tím, že to je natřeno lakem, tak obnova povrchu nebude jednoduchá, protože se zde jedná o zabydlený prostor a určitě tady domácí nebudou chtít brousit. Takže tato část se bude muset vymontovat a vybrousit někde na dílně.

V tom spatřují velkou výhodu při ošetření olejem, kdy se povrchová úprava může průběžně renovovat a nedojde k situaci „co s tím teď.“ Samozřejmě je možné to řešit i u lakované kuchyňské desky, ale ta pracnost je mnohem větší, navíc to oddělení od dřeva – není to zkrátka úplně stejné.

To už ale záleží na každém, co upřednostní. Samozřejmě ten povrch lakovaný může mít nějaké výhody oproti oleji a jde především o údržbu takovéhoto povrchu, kdy olej je přece jen trochu choulostivější – když necháme někde rozlitou vodu nebo třeba nějakou špinavou skleničku. O ten olej je zkrátka lepší se trochu více starat.

Jde vidět, že tato pracovní deska je po 8 letech stále v dobrém stavu a ještě by se dala určitě využívat a každopádně to bourá dogma, že dřevo do kuchyně nepatří.