Venkovní posezení na míru

16. 9. 2013 Doplňky, Zahrady štítky: , , ,

Krásné venkovní posezení z modřínu bylo vyrobené na míru daným podmínkám a s důrazem na nízkou hmotnost.

Venkovní posezení na míru to je téma těchto záběrů. Venkovních posezení je všude spousta a v různých provedeních, ale pokud potřebujeme vyřešit nějakou danou konkrétní situaci, tak nám nepomůže ani žádná velkovýroba, kde pořídíme relativně levně venkovní nábytek (samozřejmě se nyní nebudeme hlouběji pouštět do problematiky kvality takových výrobků a podobných věcí).

Na tomto videu bychom chtěli ukázat pouze jednu konkrétní situaci, kde se využívalo okolního terénu, do kterého jsme se snažili co nejméně zasahovat. Využili jsme tady takovou starou skoro rozpadající se zídku, která zadržovala kousek svahu. Na zídku se napevno přikotvila lavice. Veškeré dřevo je z masivního modřínu. Konstrukční řešení je co nejvíce přizpůsobeno maximální životnosti. To můžeme vidět i na konstrukčních prvcích, které jsou z kulatiny, protože kulatina vydrží mnohem více – je to dřevo, které je minimálně narušeno, a má díky tomu delší životnost. Na to narážíme v našich videích a při výrobě docela často.

Kotvení bylo zvoleno tímto způsobem, protože jakákoliv deska se dá jednoduše vyměnit nebo se dá spoj jednoduchým klíčem přitáhnout. Je to jeden z možných způsobů.

Další věc, na kterou jsme zde brali ohled, je nízká hmotnost. Pod pojmem masivní nábytek se už dneska prodává ledasco. Od nějakých tenkých kusů nábytku až po hodně masivní celokmenové výrobky. Toto je tedy varianta, při které zákazník vznesl požadavek, aby bylo možné s nábytkem snadno manipulovat. Takže je to na tento prostor přizpůsobeno jak rozměrově tak hmotností. Téměř vše je možné snadno přenést, samozřejmě kromě lavice na zídce. Tady u stěny vidíme lavičku.

Zde ještě můžeme vidět úplně jednoduché posezení u ohniště. Řešení je jednoduché a finančně nenáročné. Hodí se to vyloženě k ohni a k nějakému opékání. Tady se ještě můžeme vrátit zpět k těm stolům. Na dřevě se nyní drží voda, protože je po večerním dešti. Pokud jde o povrchovou úpravu, je venkovní nábytek napuštěný pouze přírodním olejem. Nezabrání to zešednutí, ale dřevo je prostě naimpregnované, a můžeme pěkně vidět, že voda do něj nevsakuje, prodloužíme tím trochu životnost.