Opravdu masivní dubová podlaha

11. 9. 2017 Interiéry, Materiály štítky: ,

Masivní dubová podlaha tloušťky 4 cm a šířky až 30 cm nemusí být astronomicky drahá.

Máme již několik videí s dubovými podlahami. V čem je tato dubová podlaha jiná? Kromě toho, že se jedná o podlahu, která ještě není dokončená – je to po pokládce a není zatím hotová finální úprava, kde se to bude ještě kartáčovat a napouštět olejem, a všechna ta kresba ještě vystoupí na povrch – tato dubová podlaha je oproti ostatním 4 cm tlustá a široká až 30 cm. To se velmi odlišuje od velkovýroby.

Pokud mluvíme o nějaké masivnosti, tak více masivní už to asi ani být nemůže. Někdo by mohl namítnout, že u této dubové podlahy bude asi astronomická cena, ale to je hodně relativní a nemusí tomu být tak. Když se podíváme na ceny vrstvených podlah nebo i těch masivních, které mají těch 15-20 mm, a jsou třeba i v nějakém širším profilu, tak často jsou ceny 1500-2000 Kč za m2. To se dá v takovémto provedení udělat i v těch fošnách, pokud to tedy neděláme z nějakého výběrového dubu.

To by mohla být skoro i nevýhoda, protože potom to dřevo vypadá už trochu jako lamino. Současně nám to snižuje cenu vstupní suroviny, kdy rozdíl může být až dvojnásobný. Když nakoupíme dubové fošny, které jsou sukové s nějakými prasklinkami, anebo když vezmeme ten výběrový dub, tak cena může být opravdu až dvojnásobná.

Další věc, která může snížit cenu je to, že pod touto podlahou je nosný rošt, který může být dále od sebe. Tím šetříme na materiálu a na práci v podkladním roštu. I když to může vypadat na první pohled nedostupné, tak takováto podlaha, pokud ji například uděláme ve smrku, tedy pokud chceme, aby byla prkna široká a masivní, a nedosáhneme na cenu dubu, tak i ve smrku to může vypadat parádně. A to si ukážeme na nějakém dalším videu.