Podlaha bez polystyrenu a betonu
Dřevěný rám s přírodní tepelnou izolací a masivní dřevěnou podlahou může být skvělou alternativou ke klasické betonové desce s izolací z polystyrenu.
Klasickou skladbou na betonové základové desce je izolace z polystyrenu, další vrstva betonu nebo anhydridu a na tom nějaká finální podlaha. Alternativou k tomuto řešení je dřevěný rám s izolací a na tom pak třeba dubová masivní podlaha.
Každé řešení má své výhody a nevýhody. Výhodou je, že eliminujeme mokrý proces ve stavbě. Pro nadšence přírodního stavitelství může být výhodou, že se vyhneme materiálu jako je polystyren nebo beton.
Na základní betonovou desku místo polystyrenu (musí tam být stále nějaká hydroizolační vrstva) dáme dřevěný rošt. Mezi rošt pak můžeme vkládat přírodní izolaci a na rošt pak lze položit přímo nějakou masivní podlahu. Nemohou to ale být parkety (jsou menší a z malých kousků dřeva). Pro parkety bychom museli použít nějaký velkoplošný podkladový materiál jako je OSB nebo cetris deska.
V tomto případě je zde 20 cm lnění izolace v podkladním roštu a na tom pak dubová podlaha. Jiné požadavky na zateplení základů a podlah můžeme mít v pasivním domě. Parametry izolací se mohou lišit a je potřeba k tomu přihlédnout. Velkou výhodou je, že ať už je podlaha jakákoliv, bude vždy teplejší než na betonu.
Co se stane, když bude v domě nějaká havárie s vodou? Tento problém se řeší i u anhydridu, jehož základním materiálem je sádra, která nemůže být dlouhodobě ve vlhku. Aby ve stavbě nebyla voda je podmínka, která platí v obou případech. Řešíme to jinými systémy a to obzvláště v prostorech jako jsou koupelny, kde to hrozí nejvíce.
Snad inspirativní video, jak klasické věci udělat jinak. Na fotkách a záběrech ve videu lze vidět detaily z montáže. Dalších detailů je při montáži hodně a není dost prostoru, abychom se jimi všemi zabývali. Ale možná bude dost podnětů, abychom věci zpřesnili a návod byl podrobnější.
Dobrý den:) ráda bych celý dům suchou cestou a ekologickou, ale jak mít teplé podlahy,když nechci teplovodní topení v nich…když by byl dům založený na vrutech, jak by mohal vypadat skladba podlahy aspon 30cm izolace? ve videu je to podlaha na betonové základové desce, prosím, jak b yto šlo pokud by nebyla základová deska,ale vruty? děkuju
zdravim zeptam se jaky typ hydroizolace davate v tomhle pripade ? a kam ? je uz pod prvni vrstvou betonu nebo je na betonu pod rostem coz neni na videu videt. predem diky za odpoved
Na základovou desku, kam se standardně dává. Není zde hydroizolace z asfaltu, ale na bázi nátěru (tekutá).
Toto by měl navrhnout projektant, u přírodních materiálů jsme obvykle u 40+ cm.
Zdravím. Ďakujem za toto video. Chcel by som sa prihovoriť za pokračovanie
Ešte by som sa chcel opýtať na ten hydroizolačný náter. Existuje nejaký ekologický, alebo sa jedná ten dvojzložkový na báze cementu od jedného nemenovaného veľkovýrobcu :)
:-) pokusíme se. Jinak tip na výrobce posíláme mailem.
Zdravim. Mame novostavbu z cihel a o drevene podlaze uvazujeme. Plan – klasika tj. polystyren, anhydrid a palubky. Chci se zeptat, jak je to s prenosem tepla v miste spojeni rostu a palubky/fosny. Drevo jako takove neni prilis dobry izolant a pokud sectu plochu rostu budu napr. na 1/4.
Ahoj, jak to vychází cenově, když se porovná klasika s polystyrenem a pak toto řešení s lněnou izolací v dřevěném roštu? Dík.
To je těžké, vždy záleží na finální podlaze, tloušťkách apod. Je příliš mnoho variant než abychom mohli dělat nějaké obecné cenové srovnání.
Na videu to uvádíme. Není to ideální řešení pro pasivní domy. Záleží na tom, jak se to celé poskládá. Při stejné tloušťce na tom tepelně izolačně vychází lépe polystyren, ale lze to řešit i alternativně.
Dobrý den, můžu tento typ podlahy dát přímo na asfaltovou hydroizolaci? Mám ji po celé ploše kvůli odstínění radonu. Moc díky.
asi ano :-) záleží na další skladbě…