Podkroví plné přírodní inspirace

5. 1. 2022 Interiéry, Materiály

Pojďte se s námi podívat do podkroví s jasanovými podlahami, hliněnými omítkami v té nejsvětlejší přírodní barvě a smrkovým obkladem v širokém profilu.

Takto vypadá prostor, kde kombinujeme podlahy z masivních dřevěných profilů, hliněnou omítku v její nejpřirozenější barvě, nejsvětlejší hnědá, jaká se dá asi koupit. Podlaha je z masivních jasanových prken o šířce až 24 cm, obklady šikmin jsou ze smrku ve stejném profilu.

Je to nadstandard oproti běžné velkovýrobě, kde je obvyklá šířka kolem 15 cm, výjimečně 20. Vizuální efekt je pak úplně jiný. Na některých stěnách je finální hliněná omítka v béžové nebo světle hnědé barvě, což působí velmi útulně. Je to ale prostor, kde nemáme žádné vyloženě světlé stěny. To často zmiňujeme, nestačí jen hodně oken, ale jsou potřeba i bílé plochy. Takto to působí harmonicky a příjemně, je ale vidět, že toho světla je tu méně. Hodně pomáhají ta velká střešní okna, ale pořád jde i o to, co odrážejí stěny kolem. 

Pokud někdo přemýšlí, jak povrchy nakombinovat, kolik dřeva a kolik tmavých povrchů a kam dát světlé povrchy, tady máme jedno krásné podkroví, kde z toho můžeme mít nějaký pocit. Samozřejmě každý je na to jinak citlivý a záleží i na konkrétním umístění stavby. 

Taky ještě můžu zmínit, že v současné situaci (je podzim 2021), kdy je nedostatek stavebních materiálů a jejich cena jde hodně nahoru, může i takovéto, obvykle dražší, řešení skladby podlahy, tedy podlahové desky jen na dřevěném podkladu, ne celoplošně lepené na dalším podkladu, být finančně zajímavé oproti tomu, jak to děláme běžně, tedy 3vrstvé podlahy, které lepíme na nějaké podklady nebo další systémy.

Určitě to nebude nejlevnější možnost, ale díky tomu, že je to vyráběné na zakázku a z lokálních dřevin, tak ten nárůst ceny tam nemusí být tak obrovský, protože tohle dřevo neputuje přes několik zemí a prostředníků, ale primární vliv je hlavně ta surovina. Dřevo v kulatině se sice zdražilo, ale ne tolik při srovnání s průmyslovým dřevem, které je sušené a lepené. Tam ty ceny byly i trojnásobné a víc. 

V tuto dobu to tedy dává o to větší smysl, při lokální výrobě, jak vyrábíme my, jsme nemuseli nijak výrazně zdražit, jen o tu vstupní surovinu. Protože v ceně je taky spousta dalších operací a vstupů, zdražení je jen o desítky procent, ne násobky. 

Na závěr bych zmínil kombinaci světlých dřevin: Jasanové dřevo je mezi tvrdými dřevinami z těch světlejších, kdybychom použili na podlahu duby, zase by tu bylo světla o něco méně. Stejně tak smrk nejsvětlejší z dřevin vůbec. A omítky, toto je snad nejsvětlejší odstín, který lze koupit.