Podklad finální omítky v koupelně slaměného domu
Hrubá hliněná omítka, stavební lepidlo s perlinkou a finální papežův nebo marocký štuk. Lety ověřené řešení pro stěny koupelen ve slaměných a hliněných domech.
Koupelny a záchody v slaměných domech nebo v domech, kde máme hodně hlíny. Podrobněji jsme toto téma už rozebírali v rozhovoru s Danem Grmelou. Nyní si tady můžeme ukázat jeden důležitý detail, ve kterém lidé mají často obavu nebo nějaký strach. Jak dokončit koupelny nebo záchody nebo jiné místnosti, kde je nějaká větší vlhkost nebo kde jsou kladeny nároky na voděodolnost. V tomto detailu vidíme hliněný povrch, v tomto případě je to hrubá hliněná omítka, na něm je stavební lepidlo s perlinkou a na tom je finální vrstva marocký štuk nebo papežův štuk.
Je dobré to vidět, abychom se nebáli aplikovat materiály přímo na hlínu. Já ten příměr vidím u dřevostaveb z masivního dřeva – je lepší kombinovat co nejméně různorodých materiálů. Když mám dřevo nebo nějaké přírodní materiály, není dobré k tomu dávat konvenční materiály nebo materiály které nedýchají a jsou úplně jiné. Tady to dává smysl a nechceme zde dávat žádné další vrstvy.
Za touto stěnou bude nějaký mix slámy a hlíny, je to aplikované přímo na hliněnou omítku a je to vyzkoušené na mnoha domech. Není potřeba se toho bát. Je to nejednodušší, nejbezpečnější a troufám si to sdílet i na základě výzkumu, který mají stavitelé slaměných domů, které koordinuje Dan Grmela. Funguje to i na stavbách, které byly realizovány před mnoha lety.
Dobry den, je prosim vas nevyhnutne tam strkat to stavebne lepidlo? Pride mi to ako vyborna kombinacia marocky stuk na hlinenu omietku, ale to stavebne lepidlo mi tam nepasuje. Nedalo by sa to nahradit niecim prirodnejsim? Vdaka
Doporučujeme to konzultovat přímo s dodavatelem marockého štuku.