Betonové pilíře

2. 4. 2013 Dřevostavby, Materiály štítky: , , , , , 4 komentáře

Dřevostavba nemusí stát nutně na masivních betonových základech. Často stačí několik betonových pilířů.

Tady si můžeme ukázat alternativu ke klasickým betonovým základům – je to stavba na pilířích. Vidíme zde betonové pilíře, na kterých je položený dřevěný rám konstrukce. Pod celou stavbou je pak vzduchová mezera. Původně zde stála brizolitová chatka, kde jsme prováděli rekonstrukce pro účely trvalého bydlení. Zajímavé na tom je to, že chatka zůstala tak nějak uprostřed a dokola je to celé obestavěné dřevostavbou, která má nízkoenergetické parametry.

Vznikla tím zajímavá varianta, která je výhodná s ohledem na akumulaci tepla uvnitř. Část interiéru je totiž zděná a tedy schopná akumulovat teplo. Obvodové stěny jsou pak z dřevěné konstrukce (kterou si ukážeme na jiném videu).

Hlavním důvodem pro stavbu pilířových základů bylo to, že na pozemek je špatná dopravní dostupnost a pokud bychom zvolili klasické základy, muselo by se sem složitě vozit hodně betonu. Investorům se náš nápad s pilíři zalíbil a tím se problém vyřešil.

V otevřeném prostoru pod podlahou vzniká pohyb vzduchu a zejména v zimě, když fouká, je stavba zespodu hodně ochlazována. Proto jsme kladli důraz na dostatečnou izolaci. V tomto případě jde o 40 cm izolace pro udržení nízkoenergetického standardu. Zkušenost majitelů stavby s tepelným komfortem po 1. zimě je dobrá, 40 cm izolace je dostačující a klima uvnitř je příjemné. Takže pro všechny, kteří nepotřebují mít z domu betonovou tvrz, se nabízí řešení na takových pilířcích.