Pěnosklo

12. 6. 2016 Ekologie, Materiály štítky: , , 2 komentáře

Pěnosklo dokáže odvodnit a současně zateplit základy. Je to nenasákavý materiál, který má skvělé tepelně izolační vlastnosti a vyrábí se recyklací jinak nepoužitelného skla. Používá se u zakládání pasivních a nízkoenergetických domů a také při rekonstrukci budov.

Recyklace a nové technologie nám přinášejí využití materiálů, o kterých jsme ještě donedávna neslyšeli. Jedním z těchto materiálů je pěnosklo. Je to materiál, který se vyrábí ze skelného odpadu, který už nejde použít na nic jiného. Je to materiál, který by skončil na skládce. Vyrábí se z toho tedy pěnosklo, které vypadá na první pohled jako koks. Je to ale daleko lehčí.

Tento materiál má hned několik skvělých vlastností: tím že je nenasákavý, můžeme ho použít jako drenážní vrstvu. Zároveň má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Používá se hodně u zakládání pasivních domů a nízkoenergetických staveb. Obrovský potenciál má u rekonstrukcí budov, kdy často řešíme, jak zateplit základy. Obzvláště u starých domů není dobré základy difúzně uzavírat a tedy lepit tam polystyreny a zateplovat tímto způsobem.

Toto pěnosklo nám vyřeší to, že základ odvodníme a zároveň zateplíme, což může být obrovská výhoda. V přírodním stavitelství nám to může dávat nějakou alternativu při zakládání staveb, eliminovat polystyrén a množství betonu.

U slaměných domů se dělají návrhy základu, kde máme lóže z tohoto pěnoskla, na kterém je jenom nějaký betonový pás přímo pod ty slaměné balíky. A ten zbytek už může být řešený třeba nějakým dřevěným rámem. Izolaci už tam máme formou pěnoskla. Nabízí nám to spoustu možností, které jsme v minulosti neměli. Je dobré o tomto materiálu vědět, zejména pokud potřebujeme dělat kompromisy, kterým se často stejně nevyhneme.

Materiál jsme použili na této stavbě a je to vidět zde kolem základu. Samozřejmě si o tom více můžeme zjistit u výrobce tohoto materiálu.