Pěnosklo

12. 6. 2016 Ekologie, Materiály štítky: , , 2 komentáře

Pěnosklo dokáže odvodnit a současně zateplit základy. Je to nenasákavý materiál, který má skvělé tepelně izolační vlastnosti a vyrábí se recyklací jinak nepoužitelného skla. Používá se u zakládání pasivních a nízkoenergetických domů a také při rekonstrukci budov.

Recyklace a nové technologie nám přinášejí využití materiálů, o kterých jsme ještě donedávna neslyšeli. Jedním z těchto materiálů je pěnosklo. Je to materiál, který se vyrábí ze skelného odpadu, který už nejde použít na nic jiného. Je to materiál, který by skončil na skládce. Vyrábí se z toho tedy pěnosklo, které vypadá na první pohled jako koks. Je to ale daleko lehčí.

Tento materiál má hned několik skvělých vlastností: tím že je nenasákavý, můžeme ho použít jako drenážní vrstvu. Zároveň má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Používá se hodně u zakládání pasivních domů a nízkoenergetických staveb. Obrovský potenciál má u rekonstrukcí budov, kdy často řešíme, jak zateplit základy. Obzvláště u starých domů není dobré základy difúzně uzavírat a tedy lepit tam polystyreny a zateplovat tímto způsobem.

Toto pěnosklo nám vyřeší to, že základ odvodníme a zároveň zateplíme, což může být obrovská výhoda. V přírodním stavitelství nám to může dávat nějakou alternativu při zakládání staveb, eliminovat polystyrén a množství betonu.

U slaměných domů se dělají návrhy základu, kde máme lóže z tohoto pěnoskla, na kterém je jenom nějaký betonový pás přímo pod ty slaměné balíky. A ten zbytek už může být řešený třeba nějakým dřevěným rámem. Izolaci už tam máme formou pěnoskla. Nabízí nám to spoustu možností, které jsme v minulosti neměli. Je dobré o tomto materiálu vědět, zejména pokud potřebujeme dělat kompromisy, kterým se často stejně nevyhneme.

Materiál jsme použili na této stavbě a je to vidět zde kolem základu. Samozřejmě si o tom více můžeme zjistit u výrobce tohoto materiálu.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

  1. Aleš napsal:

    Tak to by mě zajímalo, budu potřebovat vyřešit odvodnění suterénu od svahu. Jak silná vrstva by se musela použít, kdybych to dal místo štěrkového zásypu na drenáž?

  2. Přírodní bydlení napsal:

    Nejlepší bude obrátit se přímo na dodavatele nebo projektanta, který Vám určitě poradí.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.