Patinování dřeva čajem a octem
Déšť, slunce, ocet, černý čaj a oheň představují nejnovější trendy v patinování dřeva.
Déšť, slunce, ocet, černý čaj a oheň. Co mají tyto věci společné? Představují nejnovější trendy v patinování dřeva. Kdo ještě nenaskočil, tomu rychle ujíždí vlak. Skvělá zpráva je, že se jedná o přírodní procesy bez použití chemie. Různými kombinacemi těchto postupů, elementů, vytváříme různě barevné povrchy, plastičnost a reliéf na dřevě. Vznikají různé odstíny šedé, hnědé, červenohnědé, světlehnědé…
Těch odstínu a možností je hodně a také plasticita se může hodně měnit. Samozřejmě si pomáháme i kartáčováním nebo mechanickými zásahy do dřeva. Důležitou roli v patinování hrají právě tyto elementy. Slunce a déšť jsou sice elementy, které působí dlouhodoběji. Když necháme novou desku někde na zemi, tak se člověk někdy diví, co to s ní může za rok udělat. Někdy se těžko odhaduje stáří. To se týká většinou barvy, ale na nějaký reliéf nebo poškození dřeva nebo vystoupení tvrdších let, na to už má větší vliv čas. Anebo toho můžeme docílit právě kartáčováním.
Aby nám dřevo rychle šedlo nebo tmavlo, můžeme použít přírodní ingredience jako je černý čaj nebo ocet. Za mnou vidíme povrchy, které jsou tímto způsobem patinované a pokud to jde takto jednoduše, tak proč používat něco jiného?
Určitou výzvou v tomto procesu je, že výsledek není nikdy jistý. Což může být samozřejmě pro někoho problém. Máme zkušenost, že na každém dřevě to působí trochu jinak. Máme různě staré dřevo, které leželo různě dlouho někde skladem. Při samotném patinování octem a čajem jsou v tom skryty různé nuance. Takže je dobré to vždy dělat z podobného dřeva a ve stejné várce. Pokud někdo vyžaduje nějaké exaktní, provedení tak to může být docela problém.
* Označené položky jsou povinné.