Oxid uhličitý v obytných prostorech
Náš experiment s koncentrací CO2 v malé obytné místnosti z přírodních materiálů ukazuje, jak důležité je zajistit kvalitní odvětrání stavby.
CO2 – oxid uhličitý v obytných prostorech. Do našeho videa jsme zahrnuli malý experiment, který souvisí s kvalitním odvětráním moderních staveb. Tím jak se nám zlepšují tepelně izolační vlastnosti staveb a vzduchotěsná obálka, vzniká nám výzva, jak takovýto prostor kvalitně odvětrat.
Mohli bychom si myslet, že se to netýká přírodních staveb, ale není tomu tak. „Přeci ta přírodní stavba dýchá.“ To je sice pravda, ale přírodní materiály jako dřevo, hlína, sláma, jíl a podobně, nám kyslík přímo nevyrábí. Přírodní materiály ani přímo s pohybem vzduchu nebo odvětrání prostor.
Experiment děláme v této místnosti, která je tvořená z přírodních materiálů (dřevo, přírodní hliněné omítky). Jde o malou místnost, která je vhodná k tomuto experimentu. Dali jsme si tady totiž měřák CO2, sedíme a povídáme si tu ve 2 lidech 12 min od začátku měření a můžeme vidět, že hodnota oxidu uhličitého se nám za tu dobu zvýšila na 845 ppm. Venku v lese v Beskydech jsme naměřili hodnotu 448 ppm. A za 12 min se nám hodnota CO2 zvedla téměř dvojnásobně a z nějaké dobré hodnoty jsme se dostali do normálu.
Hodnoty nám ukazují, kolik je v místnosti oxidu uhličitého. Mezní hodnota se udává kolem 2000 ppm, nyní máme cca 900 ppm – hodnota je to stále dobrá, ale když vezmeme v úvahu o kolik se změnila za tak krátkou dobu, tak je to věc k zamyšlení. Poté co jsme si pořídili tento měřák, máme v tomto prostoru vyzkoušeno, že pokud dveře v pokoji zůstanou otevřené, tak v průběhu noci, kdy tu spí dva lidé, tak hodnota zůstává na 800 ppm. Pokud se ale tyto dveře, které spojují místnost s nějakým větším prostorem, zavřou, tak už po 3 hod. byla hodnota 2000 ppm a více.
To znamená, že je to prostor, který je vydýchaný a pokud se tato hodnota dále navyšuje, může přicházet únava, ospalost a vzduch začíná být vydýchaný. Je to jenom praktická ukázka, ve které neřešíme způsoby odvětrání stavby, ale jen si tu chceme ukázat, že ať už jsme v jakémkoliv uzavřeném prostoru, který je z polystyrenu, sádrokartonu nebo přírodního materiálu, tak čerstvý vzduch tam začne po čase chybět.
Tyto přírodní materiály výborně pracují s vlhkostí, se zápornými ionty a s pocitovou pohodou, ale vidíme, že na kvalitní čerstvý vzduch v tom prostoru to nemá zas až takový vliv.
* Označené položky jsou povinné.