Izolace z ovčí vlny – dřevostavba
Podívejte se na zkušenost se zateplením dřevostavby ovčí vlnou.
Nacházíme se v drsných horských podmínkách 800 m.n.m. a vedle mě tady stojí Jiří Krpeš, který moderuje debatu na Facebooku, a který je součástí celého tohoto videoblogu. Stojí za kamerou a pomáhá s těmito videi. Chalupa za ním je jeho domov a je zajímavé že Jiří postavil tento dům s velkým podílem přírodních materiálů, a bylo to ještě předtím, než nás dal dohromady tento videoblog.
Chtěl bych se zeptat, proč jsem ses rozhodl pro takovýto systém a zda nám ho můžeš popsat. Je to srub, roubenka nebo sendvičová konstrukce?
Jde o klasickou dřevostavbu typu sandwich. Je na ní zajímavé to, že je zateplená ovčí vlnou. Uvnitř stěny je 24 centimetrů ovčí vlny, jinak ti to klasická tesařská konstrukce. Zajímavé může být ještě to, že zevnitř jsme dali papírovou parobrzdu.
Slyšíte dobře, je to papírová parobrzda…
Pro ovčí vlnu jsme se rozhodli proto, že minerální vaty nejsou nic příjemného. Když jsme pak srovnali ovčí vlnu s konvenčními izolačními materiály, vyšla jen o cca 20 % dražší.
Pokud by jsi stavěl podruhé, jak by jsi postupoval? Měnil bys něco, postupoval by si stejně?
Jak se říká, člověk se učí stavět dům na svém. Pokud bych stavěl podruhé, udělal bych to určitě jinak. Použil bych určitě zase ovčí vlnu, ale místo difúzní fólie, bych použil dřevovláknitou desku. A na základě staveb, které jsme s Jakubem při natáčení navštívili, bych jako vnější obklad zvolil nenatřený modřín. A to namísto tohoto smrkového obkladu, falešného roubení, které se musí hold čas od času natírat.
My, co už jsme postavili, to známe, ať jsme to připravovali sebelépe, udělali bychom něco jinak. Pro nás je důležitá ta informace o ovčí vlně a o možnosti papírové parobrzdy. I když u té ovčí vlny výrobce nebo část expertů udává, že parozábrana vůbec není potřeba. Ani já nemám na svém domě žádnou parozábranu. Ale někdo to zpochybňuje a záleží na mnoha faktorech: kolik tam té ovčí vlny je, jak je navržený celý konstrukční systém. Určitě může být zajímavější, příhodnější řešení použití místo fólie nebo OSB desky papírovou parobrzdu.
Chtěli jsme zmínit ale ještě jednu věc, abychom byli objektivní, která mě hodně překvapila. My jsme ovčí vlnu použili asi na 5 stavbách a nikde se nevyskytl žádný problém. Sám mám izolaci z ovčí vlny v domě asi 8 let. Jiří měl takovou zkušenost, která u mnoha lidí budí obavu, a to jsou moli.
Výrobce nějak tu vlnu napouští, což je taky jeden z těch diskutabilních prvků, kdy používá nějakou látku. Těch látek u různých výrobců může být více, je dobré si to zjistit. A tato látka by měla zabránit tomu, aby se moli do vlny pustili. Máme zde tedy otázku, jak dlouho bude ochrana funkční. Jiří vám tady poví svoji zkušenost.
Měli jsme od výrobce informaci, že ovčí vlna je impregnována proti molům. Nějakou dobu nám tady ležela v půdním prostoru s tím, že některé pytle byly poškozené při přepravě. Během instalace jsme začali zjišťovat, že nám sem tam poletují nějací moli. A zjistili jsme, že výrobce garantuje ochranu proti molům do půl roku po otevření obalu. Do té doby musí být vlna zadělána a musí být zamezeno přístupu molům. To jsme nemohli vědět, protože v technickém listu to uvedeno nebylo, a dozvěděli jsme se to až na základě telefonické komunikace s výrobcem.
Je tedy dobré si zjistit, jakou látkou výrobce vlnu napouští a jak dlouho tam ta látka vydrží.
Komentáře
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.
Zajímaly by mě zkušenosti se surovou ovčí vlnou? Prý sám lanolin chrání proti molům…..Neznáte někoho, kdo takové zkušenosti má?
Zkušenosti máme a rozhodně vkládání surové ovčí vlny jako tepelné izolace nedoporučujeme. Lanolin proti molům zcela jistě nechrání, což potvrdí specialisté na výkup vlny. Pokud ostříhaná vlna leží někde v pytlích déle než rok, je zpravidla plná molů a dochází k její degradaci.
Dobrý den. Kde je u nás k dostání ovčí vlna na izolaci? Jací jsou její výrobci? Cena? Děkuji.
Neradi bychom zde propagovali nějaké konkrétní výrobce, zkuste si zadat do vyhledávání klíčové slovo tepelná izolace z ovčí vlny a oslovit konkrétní dodavatele s poptávkou.
Zdravím, ovčí vlnou máme zaizolováno podkroví ve dřevostavbě, surovou vlnou bych stavbu neizoloval, jednak kvůli sléhání vlny, ale hlavně kvůli napadení škůdci. Izolaci jsme brali od firmy, co vlnu vykupuje od tuzemských chovatelů. Vlnu ošetřují proti škůdcům, což je zásadní. Zateplení proběhlo před šesti lety a doposud žádný problém, moli se neobjevují ani u škvír v obložení, za kterými je samotná izolace.
Dobrý den,
je potřeba napustit dřevo impregnací (např. bochemitem) před zateplením ovčí vlnou?Proč je lepší papírová parobrzda?
Myslíte, že minerální vlna se do dřevostaveb nehodí, příp. jaké jsou její nevýhody?
A ještě jeden dotaz – když je v roubence místnost zalitá betonem, jakým způsobem je nejlepší položit novou podlahu s izolací?Můžeme na beton položit vlnu a na ni dřevěné desky? Nebude vlivem kondenzace časem napadeno dřevo houbami?
Děkuji za odpovědi.
Pokud je již dřevo při použití napadeno dřevokazným hmyzem, Bochemit a podobné přípravky, které nejsou aplikovány hloubkově, problém neřeší. Pokud jde o papírovou parobrzdu, nedá se říci, že je lepší, ale je to spíše alternativa k plastovým fóliím. Nevýhody minerální tepelné izolace: zdravotní závadnost, energetická náročnost výroby, náklady na likvidaci (kategorie nebezpečného odpadu), nedokáže pracovat s vlhkostí. Základ je potřeba mít zvnějšku tepelně odizolovaný a správně provedenou hydroizolaci. Pak se nemusíte žádné kondenzace vlhkosti obávat.
Zajímalo by mne jak přesně je ovčí vlna do stěny domu aplikovaná? Je vlna nějak přichycená , třeba sponkovačkou, nebo jen volně ložená ? A jaká je tedy přesně skladba stěny ? A zda není obava či riziko, že vlna časem slehne a v horní části stěny pak nebude nic …. ? Děkuji . Vladimír
Ano, ovčí vlna je přichycená na roštu pomocí sponkovačky. Vlna v dřevostavbě je prefabrikovaná, ošetřená a byla dodána v pásech – nejde tedy o volně loženou potní vlnu!
dobrý den, plánuji použít ovčí vlnu jako hlukovou izolaci ve vnitřních příčkách dřevostavby. můžu použít surovou potní vlnu -nepranou, pouze ošetřenou pyrethroidem proti molům? jak se pyrethroid aplikuje? předem díky za názory, tipy a triky, inspiraci. kuba ryppel
Dobry den,Je to dostacujuca vrstva 24cm pre bezny energeticky standart a pri zaklope s interieru s OSB doskou je nutne spoje prelepit paskou. za odpoved dakujem
Na to nelze snadno odpovědět a je potřeba to řešit v kontextu celé stavby. Nejlépe s dotazem kontaktovat projektanta.