Izolace z ovčí vlny – dřevostavba

12. 11. 2013 Dřevostavby, Izolace štítky: , , 12 komentářů

Podívejte se na zkušenost se zateplením dřevostavby ovčí vlnou.

Nacházíme se v drsných horských podmínkách 800 m.n.m. a vedle mě tady stojí Jiří Krpeš, který moderuje debatu na Facebooku, a který je součástí celého tohoto videoblogu. Stojí za kamerou a pomáhá s těmito videi. Chalupa za ním je jeho domov a je zajímavé že Jiří postavil tento dům s velkým podílem přírodních materiálů, a bylo to ještě předtím, než nás dal dohromady tento videoblog.

Chtěl bych se zeptat, proč jsem ses rozhodl pro takovýto systém a zda nám ho můžeš popsat. Je to srub, roubenka nebo sendvičová konstrukce?

Jde o klasickou dřevostavbu typu sandwich. Je na ní zajímavé to, že je zateplená ovčí vlnou. Uvnitř stěny je 24 centimetrů ovčí vlny, jinak ti to klasická tesařská konstrukce. Zajímavé může být ještě to, že zevnitř jsme dali papírovou parobrzdu.

Slyšíte dobře, je to papírová parobrzda…

Pro ovčí vlnu jsme se rozhodli proto, že minerální vaty nejsou nic příjemného. Když jsme pak srovnali ovčí vlnu s konvenčními izolačními materiály, vyšla jen o cca 20 % dražší.

Pokud by jsi stavěl podruhé, jak by jsi postupoval? Měnil bys něco, postupoval by si stejně?

Jak se říká, člověk se učí stavět dům na svém. Pokud bych stavěl podruhé, udělal bych to určitě jinak. Použil bych určitě zase ovčí vlnu, ale místo difúzní fólie, bych použil dřevovláknitou desku. A na základě staveb, které jsme s Jakubem při natáčení navštívili, bych jako vnější obklad zvolil nenatřený modřín. A to namísto tohoto smrkového obkladu, falešného roubení, které se musí hold čas od času natírat.

My, co už jsme postavili, to známe, ať jsme to připravovali sebelépe, udělali bychom něco jinak. Pro nás je důležitá ta informace o ovčí vlně a o možnosti papírové parobrzdy. I když u té ovčí vlny výrobce nebo část expertů udává, že parozábrana vůbec není potřeba. Ani já nemám na svém domě žádnou parozábranu. Ale někdo to zpochybňuje a záleží na mnoha faktorech: kolik tam té ovčí vlny je, jak je navržený celý konstrukční systém. Určitě může být zajímavější, příhodnější řešení použití místo fólie nebo OSB desky papírovou parobrzdu.

Chtěli jsme zmínit ale ještě jednu věc, abychom byli objektivní, která mě hodně překvapila. My jsme ovčí vlnu použili asi na 5 stavbách a nikde se nevyskytl žádný problém. Sám mám izolaci z ovčí vlny v domě asi 8 let. Jiří měl takovou zkušenost, která u mnoha lidí budí obavu, a to jsou moli.

Výrobce nějak tu vlnu napouští, což je taky jeden z těch diskutabilních prvků, kdy používá nějakou látku. Těch látek u různých výrobců může být více, je dobré si to zjistit. A tato látka by měla zabránit tomu, aby se moli do vlny pustili. Máme zde tedy otázku, jak dlouho bude ochrana funkční. Jiří vám tady poví svoji zkušenost.

Měli jsme od výrobce informaci, že ovčí vlna je impregnována proti molům. Nějakou dobu nám tady ležela v půdním prostoru s tím, že některé pytle byly poškozené při přepravě. Během instalace jsme začali zjišťovat, že nám sem tam poletují nějací moli. A zjistili jsme, že výrobce garantuje ochranu proti molům do půl roku po otevření obalu. Do té doby musí být vlna zadělána a musí být zamezeno přístupu molům. To jsme nemohli vědět, protože v technickém listu to uvedeno nebylo, a dozvěděli jsme se to až na základě telefonické komunikace s výrobcem.

Je tedy dobré si zjistit, jakou látkou výrobce vlnu napouští a jak dlouho tam ta látka vydrží.