Podlaha z OSB desky

12. 6. 2013 Interiéry štítky: , 8 komentářů

Nízká cena, jednoduchá a rychlá pokládka — to jsou hlavní výhody podlahy z OSB desky.

Poté co jsme se proletěli nad touto podlahou z OSB desek, jsme získali představu, jak může vypadat OSB deska jako finální podlaha. V tomto případě jde o OSB desku, která je z výroby broušená, což nám ušetří spoustu práce a konečný výsledek je daleko praktičtější. V tomto případě jsme OSB desku ošetřili přírodním olejem a došlo tak ke zvýraznění barvitosti.

Podlaha tak působí tepleji než po úpravě např. nějakým tvrdým polyuretanovým lakem. Lak však může být praktičtější při větším zatížení podlahy, přičemž ale pak deska působí chladněji a celkově jinak. Těžko se to popisuje, je potřeba to cítit — každý pozná rozdíl dotykem na OSB desku natřenou olejem a lakem. Finální dokončení povrchu má tedy obrovský vliv na celkový pocit.

Zásadní je u pokládky OSB desek příprava podkladu (rošt nebo přímo kročejová izolace). Ve srovnání se dřevem, které má dlouhá vlákna, dochází u OSB desky k většímu prohybu a má menší pevnost. Když tedy dáme kotvící rošt příliš daleko od sebe, tak se bude deska hodně prohýbat. Často to pak nezachrání ani větší vrstvení. Určitě se pak vyplatí dodržovat údaje z technických listů.

U OSB desky tloušťky 22 mm se nám neosvědčilo dávat vzdálenost roštu větší než 40 cm. U pokládky OSB desek na kročejovou izolaci je rovněž potřeba počítat s tím, že desky mohou začít pružit (a to i v případě vrstvení). Pokud budete chtít lepit na OSB desku dlažbu, je potřeba podklad opravdu dobře připravit — není to ovšem případ jen OSB desek, ale i dalších materiálů.

Vzhledem k nízké ceně, jednoduchosti a rychlosti pokládky jde jistě o zajímavé řešení podlahy v interiéru.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

  1. David napsal:

    Dobrý večer, jaký olej doporučujete na OSB?

  2. Přírodní bydlení napsal:

    OSB je vhodné spíše na nízkozátěžové plochy. Doporučujeme tvrdý podlahový olej.

  3. Branislav napsal:

    Pod akým označením sa dá kúpiť brúsená OSB doska? Nikde na internete ju neviem nájsť…

  4. Přírodní bydlení napsal:

    Je označená jako broušená ;-)

  5. Marie napsal:

    Jak se vlastně chová pojivo v osb deskách? Ptám se na škodlivosti zdraví? Děkuji Marie

  6. Marie napsal:

    A ještě :-)… Stejně tak by mě zajímala krocejova izolace… Taková, aby splňovala tytéž podmínky… Zdravotní nezávadnost. Marie

  7. Přírodní bydlení napsal:

    Dneska většina výrobců nepoužívá formaldehyd ale PU lepidla. Vliv na zdraví není úplně jasný, ale diskutabilní to určitě je.

  8. Přírodní bydlení napsal:

    Vhodné jsou dřevovláknité desky vyráběné mokrou cestou (bez pojiv), tužší konopné izolace, jiné možnosti v přírodní skladbě… záleží na skladbě a návrhu.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.