Podlaha z OSB desky

12. 6. 2013 Interiéry štítky: , 8 komentářů

Nízká cena, jednoduchá a rychlá pokládka — to jsou hlavní výhody podlahy z OSB desky.

Poté co jsme se proletěli nad touto podlahou z OSB desek, jsme získali představu, jak může vypadat OSB deska jako finální podlaha. V tomto případě jde o OSB desku, která je z výroby broušená, což nám ušetří spoustu práce a konečný výsledek je daleko praktičtější. V tomto případě jsme OSB desku ošetřili přírodním olejem a došlo tak ke zvýraznění barvitosti.

Podlaha tak působí tepleji než po úpravě např. nějakým tvrdým polyuretanovým lakem. Lak však může být praktičtější při větším zatížení podlahy, přičemž ale pak deska působí chladněji a celkově jinak. Těžko se to popisuje, je potřeba to cítit — každý pozná rozdíl dotykem na OSB desku natřenou olejem a lakem. Finální dokončení povrchu má tedy obrovský vliv na celkový pocit.

Zásadní je u pokládky OSB desek příprava podkladu (rošt nebo přímo kročejová izolace). Ve srovnání se dřevem, které má dlouhá vlákna, dochází u OSB desky k většímu prohybu a má menší pevnost. Když tedy dáme kotvící rošt příliš daleko od sebe, tak se bude deska hodně prohýbat. Často to pak nezachrání ani větší vrstvení. Určitě se pak vyplatí dodržovat údaje z technických listů.

U OSB desky tloušťky 22 mm se nám neosvědčilo dávat vzdálenost roštu větší než 40 cm. U pokládky OSB desek na kročejovou izolaci je rovněž potřeba počítat s tím, že desky mohou začít pružit (a to i v případě vrstvení). Pokud budete chtít lepit na OSB desku dlažbu, je potřeba podklad opravdu dobře připravit — není to ovšem případ jen OSB desek, ale i dalších materiálů.

Vzhledem k nízké ceně, jednoduchosti a rychlosti pokládky jde jistě o zajímavé řešení podlahy v interiéru.