Finální olištování v dřevostavbě
Při sesedání dřevostaveb z masivních trámů jsou v ohrožení hlavně interiérové příčky. Finální olištování v interiéru je proto dobré řešit co nejpozději
Olištování masivních dřevěných dřevostaveb je specifická věc, která nám vlastně vyplývá z charakteru staveb – obvodová stěna celá sesedá. Ve stavbě potom máme různé prvky, které je potřeba diletovat. V tomto případě jsou to interiérové příčky, které jsou tu napevno – stropy vzhledem k příčkám sesedají. Na jiných videích jsme si ukázali, jak se dá dilatace prakticky vyřešit. Tady si ukážeme, jak to vypadá po finálním dokončení.
Olištování je zde v pohledu ke stropům. Stropní klády jsou olištovány tímto způsobem. Hned na druhé straně, v tomto zádveří, to vypadá úplně jinak, protože je tady navíc takovýto průvlak, který podpírá stropy. Vznikl nám ještě nějaký meziprostor mezi těmi stropními trámy. Tady je vidět, že možných řešení je opravdu hodně. Je to potom o šikovnosti a návrzích, jak řešit každou takovou situaci.
Je dobré přitom mít na mysli, že díky masivním prvkům, které jsou tady kulaté, ale často mohou být jen hranaté, dochází často k velkým objemovým změnám. Například toto olištování, které nyní vypadá hodně precizně, může za 3 roky vypadat úplně jinak. Pokud můžeme, je nejlepší řešit tyto věci co nejpozději, ale stejně se nějakým korekcím nevyhneme ani potom. To může být nevýhodou takovéhoto typu staveb – někdy musíme čekat 5 a více let, než se to může opravdu finálně dokončit.
Samozřejmě tu lištu není problém upravit po roce nebo po dvou, ale jsou to nějaké vícenáklady nebo vícepráce. To je potřeba poté zakomponovat do výsledných cen nebo vůbec vědět, že k tomu dochází. Prvních 5 let stavba žije opravdu intenzivně a je potřeba na to myslet.
Můžeme se podívat i na další místa – v kuchyni je to zase úplně jiné. Tady se podíváme na detail stropu, kde je zase nějaká další přechodová lišta. Kolem schodiště můžeme vidět úplně jiný typ olištování. Působí to hodně široce a masivně. Dilatace se nachází za olištováním. Není to nějaká užší lišta, ale je zakomponované do toho schodiště. Člověk ani nevíš, že tam něco takového je. Ale je nutné to samozřejmě řešit.
Pokud ten prostor nebude dostatečně velký, každý si už nyní dokáže představit, co nastane, když tento trám začne tlačit na tuto stěnu. Tak nám tu vznikne zásadní problém, který je samozřejmě možné řešit, ale ta pracnost v hotovém a zabydleném interiéru je velká a ty komplikace s tím související taky. Takže snad jsme si ukázali další souvislosti při sesedání masivních dřevostaveb.
* Označené položky jsou povinné.