Olištování oken a dveří ve srubu či roubence

29. 3. 2016 Dřevostavby, Sruby štítky: , , , ,

Finální olištování oken a dveří v sesedajících dřevostavbách je velmi pracné a časově náročné. Možnosti je více a záleží na požadavcích zákazníka. Pokud se vše dobře udělá je údržba minimální.

Dokončovacím finálním pracím v masivních dřevostavbách, které sesedají, je třeba věnovat maximální pozornost. Ono se dá totiž ještě hodně pokazit. Zvláště při olištování oken a dveří. V průběhu stavby jsme vyřešili kluzný systém, ke kterému kotvíme okna a dveře způsobem, který nám zaručí jejich funkčnost v průběhu životnosti stavby.

Potom ale ještě přijde fáze, kdy je potřeba samotné okno olištovat. U klasické stavby to známe jako špalety nebo ostění u dveří. Takže olištování, které tu máme, musí být zase přizpůsobeno tomu, že nám stavba sesedá. Pokud bychom to namontovali napevno, tak při sedání dojde k poškození. Způsobů provedení může být více. Někdy se to dělá tak, že se udělá trochu větší kastlík, ale určitě je dobré to vědět dopředu. Když pak bude stavba dokončená je na řešení už pozdě. Je evidentní, že to je docela pracná věc a budete to mít vliv na cenu dokončovacích prací.

Vyvstává otázka, jak to bude s údržbou takovýchto lišt. Souvisí to s provedením, a pokud se to udělá správně, může být v budoucnu údržba minimální. Hlavně to souvisí s horní lištou, která když klesá dolů, může začít časem drhnout křídlo okna při otevírání. Stačí potom lištu zkrátit a přizpůsobit pozdějšímu stavu.