Kastlová okna

5. 3. 2013 Doplňky štítky: , , 3 komentáře

12 let zkušeností s kastlovými okny, které nejsou skryty pod žádným silnovrstvým nátěrem.

V této tradiční valašské roubence bychom se chtěli podělit o naše zkušenosti s klasickými kastlovými okny, které jsou zde už 12 let. S okny jsme zatím neměli žádný větší problém. Někdy může vzniknout problém s kondenzací vlhkosti v meziprostoru okna. V takovém případě pak záleží hodně na provedení okna, těsnění atd. Dnes se obvykle na vnější část aplikuje izolační dvojsklo, což zlepšuje výsledné tepelně izolační parametry okna. Těsnění pak má také vliv na kondenzaci vlhkosti.

Na tomto konkrétním okně vidíme, že po 12 letech zde nějaké fleky jsou, a že se zde občas něco ve velkých mrazech vysráží. Nijak však okno nedegradovalo a je pořád použitelné. Nátěr z tenkovrstvé syntetické lazury je pořád stejný a ani po 10 letech nebylo potřeba provádět renovaci. Jediná oprava za 10 let se prováděla z venkovní strany – tam, kde je okno vystaveno největšímu vlivu slunce a vlhkosti (spodní část). Nátěrová hmota v této části jakoby vymizela, zůstal pouze jemný film a nebylo třeba nic opalovat. Renovace tedy nebyla nijak náročná.

Navíc u tohoto okna máme pořád pocit, že je ze dřeva – nebyl zde totiž použit žádný silnovrstvý nátěr. Toto borovicové dřevo ztmavlo, ale žádné další změny jsme nezaznamenali. Stále můžeme pěkně vidět léta. Nemáme zkušenost s natřením okna přírodním olejem nebo voskem. Okno není skryto pod nátěrem, vypadá dřevěně a to vnímám jako pozitivní.

Zkušenost s kastlovými okny se může samozřejmě lišit v závislosti na klimatických podmínkách. Toto je klasická valašská roubenka bez velkých přesahů a je příjemné vidět, že okno i po 12 letech bez problémů funguje.