Okna a dveře ve srubu a roubence

19. 4. 2015 Dřevostavby, Sruby štítky: , , , , 1 komentář

Jak se usazují okna a dveře ve srubu a roubence? Je potřeba seřizovat kování? Je lepší použít jako kluzný systém kov nebo dřevěné prvky?

Může nám to sesednout až o dvě desítky centimetrů. Nacházíme se ve srubu a tato stavba díky tomu, že je udělána z čerstvého dřeva, tak sesedá a může to být těch 20 až 25 cm. Co na to okna a dveře? Musí pro to být kvalitní příprava a nějaký kluzný systém. To znamená, že je potřeba, aby okna a dveře zůstaly na místě a stavba nám sedala jakoby kolem dolů.

Toho docílíme speciální technologií, kterou si ukážeme na dalším záběru. Důležitá je nějaká výška, která se nechává nad rámem oken a dveří. Můžeme vidět, že nad dveřmi je vzdálenost větší než nad oknem. Souvisí to s výškou stěny, která nám sesychá. Takže kolem okna je to 1-1,5 m a kolem dveří to může být 2,20 m. Sesedání může být až 6 centimetrů na metr nebo do nějakých 10 %.

Za touto parotěsnou vrstvou je izolace a vidíme, že dřevo má možnost jít dolů nad ten rám a nic mu v tom nebrání. Důležité je kvalitní provedení utěsnění, aby nám do stavby nefoukalo, a také, aby to fungovalo jako parotěsná vrstva pro izolaci, která tam je.

Jsou dvě možnosti, jak se to řeší: buď nějakým kluzným dřevěným systémem anebo tam někdo dává železo – ocelové „T“ nebo „U“. To bych ale určitě nedoporučoval, protože na kovu může vznikat kondenzace a tím, že drážka není moc široká, tak nebezpečí kondenzace je opravdu velké. Dřevo si určitě lépe rozumí se dřevem než s kovem. K tomu je také možné dodat, že v celé této stěně není nikde žádný kov. Jsou to vždy nějaké dřevěné prvky.

U kování oken a dveří je pravdou, že v tomto typu stavby je potřeba více trpělivosti při seřizování, než si stavba úplně dosedne. Přeci jenom nějaké pohyby tam jsou, a je potřeba nějaké častější seřízení oken a dveří. Konečný výsledek může být ale určitě bezproblémový.

Teď už si každý může představit, co by se stalo, kdyby ta mezera nahoře nebyla dostatečná a museli bychom dořezávat nějaké dodatečné místo v již zabydleném interiéru.

Tady vidíme samotný kluzný systém, kdy tento trámek je vsazený to drážky ve stěně. K tomu jsou potom přimontované dveře a kolem toho nám to jezdí. Důležitý je spoj – musí to být kvalitně izolováno nebo přilepeno páskami, a jak jsme měli na dalším videu, kde jsme použili komprimační pásku. Tady jsme sice v interiérové stěně, ale je důležité zmínit, že důležité je vyizolování kolem toho trámků, aby nám tam nemohlo nějak zafoukávat. Je to docela pracné a náročnější na čas

Vidíme zde provedení ve dřevě a v kovu by to bylo podobné, akorát ten profil by byl trochu jiný. Často to někdo preferuje proto, že kovové „T“ je daleko jednodušší – to znamená, že se udělá jenom zářez pilou a „T“ profil se tam vsune a funguje to podobně. Ale jak jsme říkali, je tam nějaká větší náchylnost ke kondenzaci na kovu.

Kluzný systém není nic nového a je to osvědčeno po staletí. Také bez jakéhokoliv kovového prvku. Na starých roubenkách a stavbách byl ten kluzný systém udělaný někdy podobně a někdy možná trochu jinak – v jedné části byla drážka, v druhé pérko a nějakým způsobem to mohlo po sobě jezdit. Nejedná se tedy o nic převratného a je to jenom inspirace a využívání prvků, které jsou osvědčené po staletí.