Okna a dveře u pasivní dřevostavby
Na co si dát pozor při koupi a montáži oken a dveří nejen u pasivní dřevostavby.
Zpátky na místě činu – pasivní dřevostavba pokračuje. Okna, dveře a všechny výplně každé stavby musí mít nějakou kvalitu. Jsou tu vysoké nároky na jejich usazení, výrobu, celkový návrh a také na plochu těchto výplní. Toto je jeden ze zásadních parametrů u každé stavby. U nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb to platí dvojnásobně.
V tomto případě si investor šáhl hlouběji do kapsy a investoval do kvalitního dodavatele, který vyrábí kvalitní okna a i montáž je provedena profesionálně. To si můžeme ukázat na některých detailech, jako je třeba přelepení některých spojů páskou. Páska nám plní důležitou funkci tady zvenku a je důležité, aby byla difúzně otevřená. Pokud se nám nějaká vlhkost dostane do těchto míst, tak to může vydechnout směrem ven. Zevnitř je zase jiná páska, která slouží jako parozábrana nebo parobrzda. Tyto věci, jako je třeba tento speciální hranol a další detaily většina výrobců oken nedodává a musíme si je řešit sami. Takže poté, co dodavatel usadí okno a většinou ho ofoukne PU pěnou, tak tyto detaily jsou zásadní.
O oken a dveří, ať už jsou vyrobené jakkoliv, tedy u těch dřevěných určitě, tak nejslabší prvek je to samotné dřevo, samotný rám. Skla, která jsou dnes už většinou dvojskla, protože rozdíl mezi cenou dvojskla a trojskla není nějak markantní, tak nám zbývá tento rám. Jde to dobře vidět na snímcích z termokamery, kde sklo je zichr, stěna kolem většinou taky a svítí nám tam právě tento rám – většinou těch 8-9 cm dřeva.
Takže jak to řešíme u pasivní stavby. Řešíme to tak, že do těchto míst přijde ještě namontovat dřevovláknitá deska, která nám ten rám překryje skoro celý, až skoro k tomu sklu. Takže to bude možná vypadat trochu atypicky, že uvidíme v podstatě jenom ty skla, ale takto zabráníme tepelným ztrátám. Co by šlo v tomto případě udělat lépe, a není to takto provedeno, je tento detail dřevovláknité desky, kde v ideálním případě by měla tato deska překrývat ještě prvek, který nám bude překrývat celou mezeru a rám – tento spoj by byl lépe chráněný.
Další věc, kterou si tady můžeme pěkně ukázat, je toto rohové okno, které bývá často hodně problematické. Nosný prvek máme schovaný vevnitř, abychom maximálně eliminovali tepelné mosty. V tomto případě to výrobce vyřešil tak, že se okna překrývají.
Některé věci svépomoci úplně nevyrobíme, a je potřeba investovat do výrobců, kteří se na to specializují. Jsme tady sice u pasivního domu, ale platí to všeobecně u jakékoliv stavby, jak už jsem se zmínil na začátku. Určitě nejsme první ani poslední, kdo na to bude upozorňovat. Tyto informace jsou určitě dohledatelné, a kdo má nějakou zkušenost s termokamerou, nechá si třeba projít svůj vlastní dům nebo to někde viděl. Mimochodem je určitě dobré zainvestovat do takové prohlídky termokamerou. Běžným okem tyto věci těžko odhalíme. Takže to je trochu bližší pohled na okna a dveře.
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.